Platy policistů by měly růst pomaleji

Policisté by v budoucnu měli dostávat nižší odchodné a výslužné. Vládní návrh služebního zákona, který to předpokládá, dnes Sněmovna i přes značné výhrady propustila k dalšímu jednání. Platy policistů, ale také hasičů, celníků a zaměstnanců vězeňské služby, by měly růst pomaleji, než se původně předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté za zátarasem | Foto: Jan Rosenauer

Ministr vnitra František Bublan odmítá prohlášení některých poslanců o tom, že to bude znamenat odchod policistů do civilu. Jejich mzdy by se měly každý rok zvyšovat o 4 až 5 procent, to znamená zhruba o dva tisíce korun. Ministr Bublan tvrdí, že zákon také zavádí kariérní řád a především ruší špatně nastavený platový automat.

"Staré pojetí spočívalo v tom, že se každý rok navýšil o určité procento základní tarif policisty, ale průměr se počítá z celé státní správy včetně policistů. Tím, že policisté mají v průměru o deset tisíc více, než je státní průměr, tak by si uměle navyšovali průměr a tím by ta spirála byla daleko strmější," vysvětlil ministr. A to by podle jeho propočtů znamenalo, že za pět let by jejich platy byly až příliš vysoko.

Bublan také tvrdí, že nově navrhovaný systém výsluh je motivační a klade důraz na to, aby policisté sloužili co nejdéle. "Snížili jsme pětapadesát procent maxima na padesát procent. Křivka se upravila tak, aby měla lineární podobu, to znamená, že chceme klást důraz na to, aby policista sloužil co nejdéle. Asi po pětatřiceti letech může dosáhnout těch padesáti procent výsluhy z průměrného měsíčního platu," upřesnil.

Návrh vládního zákona projednají sněmovní výbory, platit by měl od začátku příštího roku. Poslanci ale dali najevo, že mají řadu pozměňovacích návrhů, a tak je otázkou, v jaké podobě bude nakonec zákon schválen.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme