Platy poslanců a senátorů zřejmě příští rok stoupnou o 8100 korun

Platy prezidenta, ministrů a zákonodárců příští rok nejspíš stoupnou. Základní plat řadového poslance a senátora zřejmě stoupne o 8100 korun, plat ministra pak o 7500 korun. Doporučil to rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny, když projednal vládní novelu zákona o platech ústavních činitelů. Schválený nárůst je skoro 14,5 procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014

Poslanecká sněmovna 16.7.2014 | Foto: Filip Jandourek

Podle poslance rozpočtového výboru z hnutí ANO Jana Volného je to kompromis, na kterém se shodly všechny sněmovní kluby:

„My jsme jako vládní návrh dávali jedno procento, nakonec jsme na koaliční radě uvažovali o 3,5. Nicméně nebylo to průchodné. Konsenzus je tento model. Já si myslím, že ve vztahu k platům soudců a zástupců je to korektní. Máme nejméně. Myslím si, že to nějaký smysl má. Byla to jediná možná dohoda napříč sněmovnou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení platů ústavních činitelů mluví komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko

Podle předsedy rozpočtového výboru sněmovny Václava Votavy z ČSSD zároveň poslanci chtějí, aby do budoucna už o svých platech nerozhodovali a ty se odvíjely od platů v nepodnikatelské sféře.

„Tak, jak to bylo myslím ještě kolem roku 2010, kdy potom došlo k zmrazení na současnou úroveň. A mělo dojít k rozmrazení k 1. lednu 2015, kdy měl být koeficient 2,75. My jsme šli samozřejmě níž, pro příští rok je to koeficient 2,5. To znamená 2,5násobek k průměrné mzdě v nepodnikatelské sféře," vysvětluje Votava.

Předseda opoziční ODS Zbyněk Stanjura říká, že nejde o přehnaný nárůst:

„Argumenty, které říkáme, jsou relevantní. Chci připomenout, že všichni soudci mají platovou základnu 3,0, my ji budeme příští rok 2,5. Státní zástupci, kterých je asi 1200, mají navázaný plat na platy soudců a mají 90 procent platů soudců. To je mnohem více, než je ten 2,5násobek. Nechtěli jsme vyjednávat o jednom nebo třech procentech, chtěli jsme najít systémové řešení, a to jsme našli.“

Přehled platů členů parlamentu a dalších ústavních činitelů (v Kč)
Poslanci a senátoři - 55 900
Prezident - 186 300
Premiér, předs.komor parlamentu - 150 100
Místopředseda vlády - 128 900
Místopř. parl. komor a ministři - 106 600
Předseda parlamentního výboru - 78 700
Zdroj: ČTK

I když základní plat pro poslance, který rozhoduje o zásadních zákonech a státním rozpočtu, není podle komentátora Českého rozhlasu Radko Kubička nijak závratný, měly by se spíše reformovat náhrady a benefity:

„Spíše tam jsou mírně neprůhledné náhrady. V některých zemích by jejich zneužívání zlomilo zákonodárcům politický vaz. Ale tady se to nestalo. V minulosti to byli politici, kteří jsou v současné době vysoce postavení. A pak tam jsou další benefity, jako například neomezená nemocenská. Asi nejsou úplně správné. Žádný občan České republiky takové benefity nemá. Spíš by se mělo tohle reformovat než vlastní základní plat.“

Růst platů musí ještě schválit celá sněmovna, Senát a podepsat prezident. Pokud by novela nezačala od ledna platit, stouply by ústavním činitelům několik let zmrazené platy skokově o víc než čtvrtinu.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme