Nejsme v takové krizi, aby bylo třeba snižovat platy činitelů, tvrdí předseda Nejvyššího správního soudu

Plánovaný vládní úsporný balíček by se mohl dotknout i platů soudců a žalobců. V úterý o tom budou jednat jejich zástupci s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Podle něj by revize platů v soudnictví měla být právě součástí úsporného balíčku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Snižování platů soudců a státních zástupců bude ministr spravedlnosti Pavel Blažek projednávat se zástupci justice v úterý (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Poslanců je 200, senátorů 81, to je pro státní rozpočet směšné. Státních zástupců je ale 1300, soudců jsou 3000 a platy jsou tam větší,“ vysvětloval Blažek v polovině dubna v televizi CNN Prima News, proč vláda zvažuje snížení platů v justici.

Rušení daňových slev nebo vyšší daň z nemovitosti. Vládní strany budou opět jednat o úsporách

Číst článek

„Snižování platů ústavních činitelů bych si dovedl představit, kdybychom byli v situaci veliké krize,“ okomentoval to nyní pro Radiožurnál předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

„Myslím, že v takové situaci nejsme. Samozřejmě máme velký problém ve výdajích veřejné sféry, musíme je určitě zkrotit, ale tak, abychom zachovali funkčnost systému,“ dodal.

Šimka taky připomněl, že úpravu platu soudců řešil v minulosti několikrát Ústavní soud. Ten upozornil na to, že vyšší platy v soudnictví garantují jeho nezávislost.

‚Nesahat do zákona‘

Podle předsedy Soudcovské unie Libora Vávry navíc ústavním činitelům mzdy poklesnou i bez zásahu vlády, a to kvůli legislativním opatřením: „Zákon byl zkonstruován tak, že pokud dojde k zamrznutí nebo snížení platů všech zaměstnanců v České republice, platy politiků a nakonec i soudců tento pokles kopírují. Vůbec není potřeba do zákona sahat, protože následek nastane.“

Blažek se má setkat se zástupci justice v úterý a dopady vládních úspor na své platy budou společně řešit. Předem vláda o této změně s justicí nejednala, uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Vávra.

dre, mav, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme