Platy soudců jsou od ledna v ohrožení. Stát neví, jak je má platit

Poslanci dnes zamítli novelu zákona o platech ústavních činitelů. Ta mimo jiné upravuje i platy soudců a státních zástupců. Pokud nebude novela od Nového roku platit, není jasné, na základě jakého předpisu bude justice odměňována. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nicméně tvrdí, že soudci své platy dostanou i po 1. lednu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012, Petr Nečas

Poslanecká sněmovna 7.11.2012, Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

Návrh v Poslanecké sněmovně neprošel zejména proto, že jeho součástí bylo i zrušení zdanění náhrad zákonodárců. To by ovšem znamenalo zvýšení platu zákonodárců o několik tisíc měsíčně. Většina poslanců tak novelu, o které se hlasovalo v jednom balíku, napříč politickým spektrem raději odmítla.

„Myslím si, že původním záměrem některých poslanců, byť jim nechci křivdit, bylo, aby se v relativní tichosti zákon schválil, včetně výhod pro politiky. Vzhledem k tomu, že se to v relativní tichosti nepovedlo, tak si myslím, že určitá část poslanců se hlasování zalekla,“ řekla k tomu šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ve sněmovně sledovala redaktorka Věra Masopustová

Jedním z těch, kdo hlasovali pro návrh, byl poslanec TOP 09 a Starostů Stanislav Polčák. „Byli jsme postaveni před finální hlasování o zákonu ve dvou variantách. Obě byly špatné a já jsem se přiklonil k tomu méně špatnému řešení,“ řekl v Ozvěnách dne na Radiožurnálu. Uvedl také, že práce poslanců podle něj není dostatečně ohodnocena.

„Je to vidět i v mezinárodním srovnání. Na druhé straně v této ekonomické realitě je zvyšování poslaneckých platů nesmysl a je to spíš otázka koncepčního řešení. Já jsem pro to, aby plat poslanců neurčovali sami poslanci, ale bylo to odvozováno od kritérií daných třeba Nejvyšším kontrolním úřadem,“ vysvětlil Polčák.

Soudci jsou hlasováním zklamaní

Nyní ale není jasné, na základě čeho se budou platy soudců a žalobců určovat. Nynější úpravu, podle které se soudcovské platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud.

Soudcovská unie je podle jejího viceprezidenta Tomáše Novosada hlasováním sněmovny zklamaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová, poslanec TOP 09 a Starostů Stanislav Polčák a Tomáš Novosad, viceprezident Soudcovské unie

„Domnívali jsme se, že poslanci napraví to, že v minulosti přijali protiústavní zákon. Bohužel poslanci tuto svou chybu neodčinili a naopak ještě tímto svým postupem skutečně uvrhli justici a konkrétně soudce a státní zástupce do velké nejistoty, neboť od 1. ledna 2013 nejsou naše platy žádným způsobem upraveny,“ řekl Novosad.

„Nám nejde o žádné zvyšování platů, o tom jsme nikdy nehovořili. Nám jde o to, aby naše platy byly vypláceny podle ústavně přijatých zákonů, což dosud nebylo. Z toho důvodu vznikl celý tento problém. Od začátku roku nebudeme mít naše platy ustaveny vůbec žádnou zákonnou normou," dodal.

Vyplácet soudcům platy stejným způsobem jako dosud prý možné není. „Ústavní soud už jednoznačně řekl, že to je protiústavní řešení a že takto to vypočítávat nelze,“ upozornil Novosad.

Situaci probere vláda ještě dnes

ČSSD vládu viní z toho, že návrh na vyřešení stížnosti Ústavního soudu kvůli mzdám soudců odevzdala pozdě. „Předložila jej v několika variantách. A poté, co rozpočtový výbor schválil variantu, která byla pro poslance a senátory méně výhodná, než navýšení, které navrhovala vláda, dokonce ani vládní poslanci nehlasovali pro tento návrh zákona,“ doplnil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 chce situaci řešit už na dnešním zasedání vlády. „Abychom je mohli už příští týden předložit do sněmovny ve zrychleném režimu tak, aby v průběhu měsíce ledna byla přijata novela zákona, aby mohl být soudcům plat stanoven,“ řekla Müllerová.

Poslanecká sněmovna 7.11. 2012, Miroslav Kalousek a Pavel Blažek | Foto: Filip Jandourek

Podle ní je opravdu na zváženou, zda oddělit soudce od zákonodárné a výkonné moci, na kterou je zákon navázán. „I o tom povedeme debatu na vládě,“ dodala ministryně práce a sociálních věcí.

Ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek se ale ohradil proti tomu, že by soudci měli po Novém roce zůstat bez platů. Tvrdí, že to tak není a že ministerstvo spravedlnosti na jejich mzdy peníze má, zdrží se jen jejich navýšení.

„Můžu vycházet z toho, že Ústavní soud několikrát řekl, že pokud zákonodárce nestihne v limitu, který mu dal Ústavní soud, změnit nějakou právní úpravu, tak se to dá vykládat někdy i tak, že se oživí to, co bylo. Dnes je zřejmé, že zákonná úprava se už do konce roku nestihne přijmout, takže mám prostředky na to, abychom pokračovali ve stávající výši. Ale situace není taková, že prostě nebudou žádné platy, to tak není,“ zdůraznil Blažek.

Renáta Prátová, Věra Pfeifferová, ČRo, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme