Platy v sociálních službách se zvednou skoro o čtvrtinu, rozhodla vláda

Zaměstnanci v sociálních službách si od července polepší o 23 procent. Pracovníci v kultuře nebo v nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila ve středu vláda. Kabinet také podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky rozhodl o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, které by kraje a poskytovatelé péče měli použít na růst platů a mezd.

Praha (Aktualizováno: 16:45 31. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Vládní nařízení ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými výdělky se tak přesune do vyšších tarifů.

Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžovali na to, že kvůli malému odměňování chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí tak omezení péče.

„Peníze pocházejí ze tří oblastí: z úspor na ministerstvu práce a sociálních věcí, vládní rozpočtové rezervy a úspor na státním dluhu," uvedl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka. Doplnil, že pracovníci v regionálním školství dostanou podle dřívější dohody přidáno ze státního rozpočtu.

Ministr financí Ivan Pilný z ANO po jednání vlády řekl, že státní kasa je prázdná, další požadavky už podle něj nelze na letošní rok přijmout. „Osobně mě potěšilo, že jsme mohli něco udělat pro sestry a sociální pracovníky," dodal.

Kabinet ve středu projednával tři varianty přidání. Přiklonil se k té, díky níž si pracovníci v sociálních službách přilepší nejvíc. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé v sociálních službách nebo domácnostech seniorů vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla na 18 821 korun.

„Dlouhé roky se diskutuje o tom, že tito lidé mají nepřiměřeně nízké platy, že tabulky nevyhovují současné situaci na trhu práce," řekl novinářům premiér. Před schvalováním uvedl, že stát je připraven krajům přispět do 50 procent potřebné sumy na zvýšení výdělků.

Vláda pošle krajům peníze

Podle podkladů pro vládu by stát na přidání ve druhém pololetí potřeboval 1,1 miliardy a samosprávy 1,28 miliardy. Ministerstvo práce žádalo na dotace pro poskytovatele 1,16 miliardy. Už dřív uvedlo, že může dát 200 milionů a zbytek by měl poskytnout státní rozpočet. Kraje si na negativní dopad vládních nařízení na své rozpočty stěžují, zmínily třeba předpis o navýšení mezd řidičů.

„Vláda schválila, že krajům pošleme částku 1,16 miliardy. Okamžitě bude odesláno 700 milionů, další částky budeme hledat," řekla ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD.

Už dřív uvedla, že díky změně tarifů si od července přilepší 93 tisíc zaměstnanců státu a 72 tisíc pracovníků, které platí samosprávy. Týkalo by se to lidí v sociálních službách a kulturních zařízeních, umělců, nepedagogických pracovníků ve školství, zdravotníků, technického personálu i administrativních sil.

Podle místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je dobře, že se v příznivé ekonomické situaci přidává lidem ve školství, kultuře a hlavně v sociálních službách. Uvedla, že zvýšení výdělků navrhovala její strana už před rokem.

„Nic z toho však koalice (ve sněmovně) nepodpořila. Nyní, pět měsíců před volbami, s podobnými návrhy přichází sama vláda," řekla. K přidání pracovníkům v sociálních službách kabinet vyzývala podle svého šéfa Petra Fialy i ODS. Uvítal, že se výdělky od července zvednou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme