Zaorálek potvrdil zvyšování platů ve veřejné sféře. Porostou nejméně o 1500 korun

Zaměstnanci ve veřejné sféře dostanou od příštího roku o 1500 korun měsíčně víc, informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vláda schválila i zrušení nejnižší tarifní tabulky, jak se na tom dohodli v září lídři vládního hnutí ANO a ČSSD. Potvrzeno bylo také zvýšení výdělku pracovníkům divadel, muzeí, knihoven i ostatních příspěvkových organizací, a to nejméně o 1830 až 3180 korun podle odbornosti a praxe.

Praha (Aktualizováno: 18:20 4. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nového nařízení se odměňování ve veřejném sektoru bude řídit čtyřmi tabulkami | Foto: Lucie Maxová

Nařízení počítá i s růstem tarifní části platů učitelů o osm procent a zbytkem přidávané sumy na jejich odměny. S rozdělením sumy nesouhlasí školské odbory, které na středu vyhlásily stávku.

V současné době se odměňování ve veřejném sektoru řídí pěti tabulkami. Podle nového nařízení by však od ledna měly zůstat tabulky čtyři.

Učitelé budou ve středu stávkovat kvůli platům. Školy by podle odborářů měly zůstat zavřené

Číst článek

První z nich má určovat základ výdělků úředníků, pracovníků kanceláří Parlamentu či prezidenta, pracovníků Akademie věd ČR, grantové či technologické agentury i zaměstancnů veřejné služby, armády či policie. K nim se nově přidají i lidé z kultury, nezdravotnické profese ve zdravotnický a technický personál. Druhá tabulka by připadla zdravotníkům, třetí lékařům a čtvrtá učitelům.

Podle navrhované první tabulky by se od ledna měl základ výdělku pohybovat od 11 030 do 49 920 korun, a to u lidí bez bez vzdělání a praxe až po ty s nejvyšší kvalifikací a praxí delší než 32 let. Tarif by se tak zvedl o 1500 korun, ale u pracovníků v kultuře a některých dalších profesích by to bylo o 1830 až 3180 korun. V rušené tabulce se jejich základ pohybuje od 9200 do 46 740 korun.

Odboráři o škrtnutí nejnižší tabulky usilovali dlouho. Poukazovali na to, že základ platů řady zaměstnanců veřejných služeb a správy nedosahuje ani minimální mzdy. Ta letos činí 13 350 korun a od ledna má být navýšena.

O 1500 korun víc a zrušení nejnižšího tarifu. Koalice se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře

Číst článek

O 1500 korun by si měli přilepšit i lékaři. Doktor bez praxe s nejnižším lékařským vzděláním by měl nové bez příplatků a odměn jistých 33 420 korun. Naopak základ lékaře s praxí nad 32 let a nejvyšší možnou odborností by měl být 65 630 korun. U ostatních zdravotníků se má tarif po navýšení pohybovat o 13 420 do 53 010 korun.

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640 700 lidí. Průměrný plat se dostal na 35 437 korun. Proti roku 2017 se v minulém roce zvedl celkem o 10,8 procenta. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Tarify se upravily ve dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům o deset procent. Velká část peněz pak také měla putovat do odměn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme