Ministerstvo poslalo do Uherského Hradiště plicní ventilátory. Okres patří k nejpostiženějším v Česku

Pracovníci Uherskohradišťské nemocnice v sobotu převzali deset plicních ventilátorů, které jim poskytl stát. Nemocnice se potýkala s jejich nedostatkem, řekl novinářům její ředitel Petr Sládek. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku v sobotu převezlo ventilátory do nemocnice nákladní vozidlo doprovázené policisty. Původně měl s ventilátory vzlétnout vrtulník, změna nastala kvůli nepřízni počasí.

Uherské Hradiště (Aktualizováno: 14:19 17. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní správa hmotných rezerv poslala na žádost nemocnice do Uherského Hradiště deset plicních ventilátorů ze skladu v Sedlčanech. | Zdroj: Twitter SSHR

Zásilka do Uherského Hradiště dorazila krátce před 12.45. „Poslední týden stále máme na umělé plicní ventilaci cirka 21 až 23 pacientů. Měli jsme 24 ventilátorů, jeden se nám bohužel ještě pokazil v minulém týdnu, takže ta situace začala být trošku kritická. Proto jsem požádal ministerstvo zdravotnictví a pana ministra, jestli by nám nemohli pomoct,“ uvedl Sládek.

O české plicní ventilátory CoroVent je zájem. Za dva dny o ně požádalo přes 20 zdravotnických zařízení

Číst článek

Dva nové ventilátory okamžitě zamířily na anesteziologicko-resuscitační oddělení, zbylé zatím do skladu. „Ventilátory budou primárně sloužit pro pacienty, kteří jsou na umělé plicní ventilaci a už nejsou covid pozitivní, protože se po nějaké době pozitivita ztratila. Dá se říct, že jsou vyléčeni, ale nelze pacienta odpojit z hodiny na hodinu, ten proces trvá několik dnů, několik týdnů. Doposavad jsme tyhle pacienty posílali do spřízněných nemocnic. Pokud by se to nedělo, tak už teď jsme za hranou svých kapacit,“ řekl Sládek.

Kapacita intenzivních lůžek v Uherskohradišťské nemocnici je napjatá. „Aktuálně tam máme k dispozici 24 ventilátorů a 22 z nich je obsazených, přičemž covid pozitivních pacientů je na umělé plicní ventilaci v tuto chvíli 13,“ uvedl v sobotu mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Pomoc státu podle něj nemocnice jednoznačně vítá.

„Pacienti, kteří se v nemocnici léčí s koronavirem v těch nejtěžších stavech, potřebují často umělou plicní ventilaci po dobu tři až čtyř týdnů. Velkou část této doby už jsou sice vyléčení z covidu a můžeme je tak přesunout z oddělení ARO na další jednotky intenzivní péče, ale dál musí být ventilovaní, dokud je vlastně nenaučíme znovu dýchat spontánně bez pomocí přístroje. Právě tady na tu přechodnou dobu budeme nově získané ventilátory využívat,“ uvedl Havrlant.

Podle předsedy SSHR Pavla Švagra schválilo dodávku ventilátorů ministerstvo v pátek. „Ministerstvo zdravotnictví má v našich skladech ještě zhruba desítky těchto přístrojů. Zároveň vláda včera (v pátek) schválila nákup dalších 500 plicních ventilátorů,“ uvedl Švagr.

Naložený nákladní vůz vyrazil ze Sedlčan po 09.00, převoz trval několik hodin. „Kvůli špatnému počasí na Vysočině vrtulník neletí,“ řekl dopoledne Linka.

104 pacientů s covidem

V pátek bylo v Uherskohradišťské nemocnici 104 pacientů s covidem-19, devět z nich na plicní ventilaci. Ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje leželo 227 pacientů s koronavirem, 30 z nich bylo připojeno na umělé plicní ventilaci.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je nyní podle Hvarlanta celkem 90 plnohodnotných ventilátorů a k nim ještě více než tři desítky záložních. „Teď tedy přibylo dalších deset. V Uherskohradišťské nemocnici je tedy k dispozici 24 ventilátorů a ode dneška deset nových, v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně máme asi 80 ventilátorů včetně záložních a další jsou pak v nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříži. Můžeme je samozřejmě podle potřeby přesouvat. Pokud se vyplní predikce nárůstu covidových pacientů, kteří budou v příštích týdnech potřebovat umělou plicní ventilaci, měly by nám tyto počty ventilátorů na péči o ně dostačovat,“ řekl v sobotu Havrlant.

Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší možné riziko nákazy koronavirem. Ze čtyř okresů v kraji je nejvíce nakažených právě na Uherskohradišťsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo 670 nových případů nemoci v přepočtu na 100 000 obyvatel, což je třetí nejvyšší číslo mezi okresy v České republice. Zlínský kraj je v celkovém počtu nakažených na 100 000 obyvatel druhý mezi kraji. Podle ministerstva zdravotnictví se v regionu novým typem koronaviru nakazilo 1707 lidí ze 100 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme