Plně hrazená lázeňská péče má do budoucna zůstat jen u vážných nemocí

Lékaři posílají pacienty v Česku do lázní méně než dříve. Potvrdila to nová čísla Svazu léčebných lázní. Za první třetinu letošního roku hlásí propad návrhů o 20 procent. Ministerstvo zdravotnictví chce navíc tuto péči hrazenou pojišťovnami dál omezit. Pak by podle lázeňských zařízení mohlo ubýt pacientů až o další třetinu. Některé lázně by mohly zaniknout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary, lázeňská kúra | Foto: CzechTourism

Jen u vážných diagnóz chce ministerstvo zachovat plně hrazené lázně, tedy takzvanou komplexní péči, kdy pojišťovna platí jak léčení, tak ubytování a jídlo.

„Zůstává hrazená například rehabilitační lázeňská péče u pacientů po mozkové příhodě nebo po těžkých traumatech, po velkých ortopedických operacích. Na druhé straně, jestli dříve byly hrazeny lázně po operaci žlučníku, tak dnes, když jsou operace prováděny především laparoskopicky s tím cílem, aby pacient odešel za týden do práce, tak tam léčba tolik smyslu nemá,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plánované novinky v lázeňské péči shrnula v Odpoledním Radiožurnálu Lenka Jansová

Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha se bojí omezení u dalších diagnóz.

„Největší problém v dostupnosti lázeňské péče vidíme u chronických pacientů, kteří doteď měli možnost jet rok co rok na lázeňskou péči. Typicky to byly třeba artrózy, bolesti zad, a tam šance na opakovaný pobyt končí. To je také podle nás největší objem lázeňské péče, který vypadne,“ myslí si.

Samoplátci ale pojišťovnami hrazené pobyty nenahradí. Trendem do budoucna má být čtrnáctidenní příspěvková péče. Při ní pojišťovna zaplatí jen procedury, ostatní si pacient hradí sám. Lázně očekávají, že těchto pobytů přibude o celou polovinu.

Vyhláška ministerstva, která nově upraví diagnózy pro lázně, bude platit od příštího roku.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme