Vláda schválila plošné odpuštění daně z příjmu studentům zdravotnických oborů

Ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. V pondělí to schválila vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpustit daň formou generálního pardonu je mimořádná pravomoc ministryně (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) novinářům sdělila, že odvody na sociální a zdravotní pojištění studenti také platit nebudou. Podrobnosti sdělí na tiskové konferenci po jednání vlády.

Schillerová odpustí daň studentům formou generálního pardonu, což je mimořádná pravomoc ministryně. Bude se přitom týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně.

Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí.

Odpuštění daně z příjmů medikům, kteří pomáhají ve zdravotnických zařízeních bojovat s pandemií, právě schválila vláda 👍 Daně odpustím generálním pardonem ministryně financí. Ten bude účinný zpětně a také na případné nové daňové povinnosti.

15:31 – 11. 01. 2021

6 87

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová na dotaz sdělila, že kraje mají peníze od státu, které následně posílají jednotlivým nemocnicím, u nichž byli studenti zaměstnáni. Peníze na odměnu studentům i všechny související odvody (daně a soc. a zdravotní pojištění) tak vyplácí kraj, který na to dostává peníze od státu, uvedla.

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara 2020. Původní výklad státních orgánů však považoval vyplácené odměny za náhradu za vzniklou újmu, která je osvobozena od odvodů.

Specialista na daňově právo brněnské Masarykovy univerzity Michal Radvan v neděli uvedl, že pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle něj osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme