Plošné odvody 18letých z novely branného zákona zřejmě vypadnou

Poslanci podpořili v dnešním prvním kole projednávání novelu branného zákona. Ta sice počítá s plošnými odvody 18letých, ty ale po jednání branného výboru z novely zřejmě vypadnou. Plošné odvody by mohly být nahrazeny dobrovolnými s povinným výcvikem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik amerických vojáků

Výcvik amerických vojáků | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Poslanci poukazovali na to, že odvody by byly jen administrativně náročnou a poměrně drahou registrací.

Povinné odvody by mohly být změněny na dobrovolné s povinným výcvikem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že je k úpravám normy připraven.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy je sice novela branného zákona potřebná, stát by se měl ale zaměřit hlavně na větší podporu profesionální armády.

„Nikdo nemůže být slepý k tomu, že se významně zhoršuje bezpečnostní situace kolem nás a že je potřeba zlepšovat podmínky, které má naše armáda. Nevidím žádný smysl v tom, že zavedeme plošné odvody,“ uvedl Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele branného zákona mluvili místopředseda sněmovního výboru pro obranu za hnutí ANO Bohuslav Chalupa a redaktor Aktuálně.cz Jan Gazdík

„My se musíme naopak soustředit na podporu aktivních záloh, na další profesionalizaci naší profesionální armády a na to, abychom zvyšovali výdaje na obranu,“ míní šéf ODS.

Podle Antonína Sedi z ČSSD by navrhovaná úprava odvodů obtěžovala lidi nad rámec nutného. Lidovec Ivan Gabal poukázal na to, že klíčové pro armádu je doplnění stavu profesionálních vojáků a aktivních záloh. „Klíčovým prvkem naší obrany nejsou branci,“ zdůraznil Gabal.

Proti povinným odvodům se vyslovila také Jana Černochová z ODS nebo Dana Váhalová z ČSSD. „Budou to vojáci na papíře,“ uvedla sociálnědemokratická poslankyně. Podle Alexandra Černého z KSČM ani nemá smysl zabývat se textem, který dozná významných změn.

Dobrovolné odvody?

Ministerstvo obrany už podle informací z branného výboru představilo nový plán dobrovolných odvodů. Mladí lidé, kteří by k nim šli a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Původní plán plošných odvodů by neznamenal obnovu základní vojenské služby. Stále ale platí všeobecná branná povinnost pro dospělé až do 60 let věku. Ministr obrany Martin Stropnický ale upozornil, že to personální stav armády neřeší.

Martin Stropnický | Foto: Filip Jandourek

„Tady chybí jeden článek – máme profesionální armádu a pak dlouho nic. Pak máme nějakou extrémní situaci, jakousi brannou povinnost, obecně formulovanou pro všechny od 18 do 60 let, když už skutečně teče do bot. To mezi tím je potřeba pokrýt,“ říká Stropnický.

Vládní předloha reaguje podle Stropnického na nepříznivou bezpečnostní situaci a na neuspokojivý stav záloh, které podle něho zůstávají „nevycvičeným a stále se ztenčujícím sborem“.

Plán na zavedení pravidelných odvodů počítal s tím, že by všichni občané ČR při dosažení 18 let museli projít zdravotními a osobnostními testy před speciální komisí. Nešlo by však o povinnou vojenskou službu ani cvičení. Ročně by se testy týkaly zhruba 100 tisíc čerstvě plnoletých. Znovuzavedení odvodů se předpokládalo v roce 2017, ročně by to stálo 230 milionů korun.

Novela také posiluje úlohu aktivních záloh, do kterých se mohou lidé hlásit dobrovolně již nyní. Nově by bylo možné jejich členy vyslat třeba i do zahraničních misí, což kritizoval Seďa, nebo na pomoc při živelních katastrofách.

Novinkou bude i to, že bývalí vojáci z povolání budou po skončení své služby v armádě zařazeni na pět let do takzvané povinné zálohy.

Zákon zachovává současnou úpravu, kdy v případě ohrožení státu začne armáda s výcvikem vojáků povolaných do mimořádné služby. Zároveň budou moci být za této situace na základě rozhodnutí vlády povoláni k odvodnímu řízení i ti, kteří dosud odvedeni nebyli.

Sněmovna prodloužila lhůtu pro projednání předlohy ve výboru z obvyklých 60 na 90 dnů.

ČTK, ČRo, Jana Čermáková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme