Plyn před zimou podražil průměrně o 10 %
Plyn od největšího tuzemského dodavatele plynu RWE Transgas zdražuje ode dneška v průměru o 10,4 procenta. V Praze a okolí, kam plyn dodává Pražská plynárenská, vzrostou ceny o 9,3 procenta. Na jihu Čech pak společnost E.ON zdražuje plyn o 5 procent. Pro odběratele v domácnostech to znamená, že ročně zaplatí od jedné stokoruny a až po tisíce korun víc než dosud.
Nejvíc si připlatí za plyn domácnosti na severu Moravy. Tam dodavatel RWE Transgas zvýšil ceny skoro o 12 procent. Naopak relativní důvod k radosti mají na jihu Čech, kde společnost E.ON zdražuje plyn jen o 5 procent. Na severu Čech - tedy v Ústeckém a většině Libereckého kraje - se zvedne cena o výše zmíněný průměr, tedy o 10 procent. Stejně tak zdražení Východočeské plynárenské je srovnatelné s jinými distribučními společnostmi skupiny RWE Transgas. Podle propočtů východočeských plynařů by jejich odběratelé měli v průměru zaplatit ročně o 2.400 korun víc, než dosud, celkem přes 25 tisíc.
Zálohy by se měly zvednout maximálně o 200 korun - a to těm, kteří mají velkou spotřebu.
V praxi to znamená, že při pouhém vaření na plynu dáme ročně v průměru o 108 korun víc. Naopak rodinné domy, které plyn využívají k vaření, ohřevu vody i topení, dají ročně v průměru skoro o 4.200 korun víc. A maloodběratelům, například živnostníkům, a středním odběratelům se ceny zvyšují ještě výrazněji.
Důvod zdražování? Dodavatelé z toho viní nedávné rekordní ceny ropných derivátů a uhlí a slábnoucí korunu. Ceny těchto surovin, ovlivňující následnou cenu plynu, dosáhly vrcholu na začátku léta. Od července, tedy od předcházejícího, v průměru také desetiprocentního zdražení, klesají, proto existuje možnost stagnace cen plynu už v 1. čtvrtletí příštího roku. S velkou pravděpodobností by tedy od ledna mělo být zdražování vystřídané zlevněním.
O cenách plynu mluvil ve vysílání Dopoledního Radiožurnálu analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!