Plyn pro domácnosti zdraží od ledna v průměru o 7,4 procenta

Ke všeobecnému zdražení v příštím roce přispějí i ceny plynu, které se od ledna pro domácnosti v průměru zvednou o 7,4 procenta. Ceny pro první čtvrtletí 2008 dnes oznámila společnost RWE Transgas, která je kromě Prahy a Jihočeského kraje dominantním dodavatelem. Důvodem zdražení je hlavně rostoucí cena ropy, od které se kalkulace plynu odvíjejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéf představenstva RWE R. Budinský | Zdroj: ČTK

Míra zdražení se bude lišit podle krajů. Největší bude v Severomoravském kraji - o 8,9 procenta. Nejméně naopak v Jihomoravském kraji - o 5,9 procenta. Jinak se zdražení bude pohybovat lehce nad sedmi procenty. Ovšem s výjimkou Prahy a Jihočeského kraje - tam totiž RWE plyn neprodává.

Jednotlivým domácnostem stoupnou náklady podle toho, kolik plynu spotřebují. Domácnost, která na plynu jen vaří, zaplatí podle nových cen od příštího čtvrtletí o 12 korun měsíčně více. Je to včetně daně z přidané hodnoty. Tam, kde používají plyn i k ohřevu vody, to bude měsíčně o 42 koruny více.

Domácnosti, které plyn používají na vaření, teplou vodu i topení, si měsíčně připlatí o 132 koruny více a v rodinném domě, ve kterém je na plyn vše, zdraží měsíční účet v průměru o 159 korun.

Původně panovaly obavy, že plyn pro domácnosti zdraží až o 10 procent, protože cena ropy a ropných produktů dramaticky rostla. Během letošního roku o 70 až 100 procent. Přitom ceny plynu se odvíjí právě od ropy. Zapůsobila ale sílící česká měna, která poněkud ztlumila a zbrzdila dopad drahé ropy.

Do zvýšení cen plynu pro domácnosti, v průměru o 7,4 procenta, se mírně promítne i zdražení přepravy a distribuce, tak jak to minulý týden schválil Energetický regulační úřad. Podstatnou složku ceny - celých 80 procent - tvoří ale cena samotného plynu, kterou určují světoví producenti.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme