Plzeň povede koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. Primátorem se stane Baxa

V Plzni se v pondělí v noci po mnohahodinovém jednání dohodly na vytvoření koalice vítězné hnutí ANO s druhou ODS, doplní je ještě TOP 09 a ČSSD. Post primátora připadne Martinu Baxovi z ODS, řekl v pondělí lídr vítězné ANO Roman Zarzycký a Baxa. Koalice bude mít 33 ze 47 křesel v zastupitelstvu. V opozici skončí KSČM, Piráti a KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový poslanec ODS Martin Baxa | Foto: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

ANO volilo 22,2 procenta lidí, ODS 22,11 procenta, což oběma vyneslo 13 mandátů. Baxa ale získal ve městě nejvíc preferenčních hlasů. Obě strany v pondělí společně jednaly podruhé. Obě šly na jednání s tím, že chtějí post primátora pro sebe. ANO nakonec z požadavku ustoupilo. Mělo by mít v devítičlenné radě čtyři lidi, Zarzycký by měl být prvním primátorovým náměstkem. ODS bude mít v radě tři místa, TOP 09 a ČSD po jednom, řekl Zarzycký. Strany budoucí koalice by měly v nejbližších dnech podepsat memorandum o spolupráci, zhruba za týden až deset dnů pak koaliční smlouvu.

V Karlových Varech povládne koalice ANO, Karlovaráků a ODS. Město povede ředitelka hotelu Pupp

Číst článek

Těžké jednání

„Bylo to těžké jednání, konstruktivní, bez emocí. Ale jsem spokojený. Dohodli jsme se podáním ruky, což je pro mě jedna z nejvyšších hodnot při jednání a uzavírání dohod,“ řekl Zarzycký. Už dříve řekl, že upřednostňuje co nejužší akceschopnou koalici s dostatečným počtem mandátů. Obě nejsilnější strany v zastupitelstvu našly podle něj programové průsečíky, na kterých budou stavět budoucí spolupráci. K prioritám volebních programů obou stran patřila například otázka bezpečnosti, byty pro mladé rodiny, posílení služeb pro seniory, budování záchytných parkovišť a další.

Místo voleb s rodinou do zahraničí. ‚I Babiš si potřebuje odpočinout,‘ brání premiéra Brabec

Číst článek

Také podle Baxy má za sebou ODS a ANO náročné jednání. Považuje za úspěch, že se podařilo domluvit koalici, která disponuje pohodlnou většinou hlasů. ODS tak prodlouží své působení ve vedení města. Od roku 1994, kdy poprvé v komunálních volbách kandidovala, byla vždy ve vládnoucí koalici. Až na minulé volební období měla vždy i pozici primátora.

Baxovo kumulování funkcí

Baxa byl primátorem v letech 2010 až 2014. Některé strany, zejména Piráti, Baxu kritizovaly kvůli tomu, že kumuluje funkce. Usiloval o místo primátora, přitom je i poslancem. Baxa se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, zda se v případě zvolení primátorem vzdá poslaneckého mandátu. „Budu se o tom radit se stranickými kolegy v ODS,“ řekl. Zarzycký možný souběh Baxových funkcí nekomentoval.

Kubera už nebude primátorem Teplic, chce se naplno věnovat Senátu

Číst článek

ANO a ODS spolu poprvé jednaly minulý týden, poté strany absolvovaly schůzky se zástupci ostatních zvolených stran. ANO jednalo se všemi, ODS se nesešlo pouze s komunisty. V pondělí strany zahájily druhé kolo vyjednávání. Mezitím navrhli o víkendu třetí Piráti vytvoření koalice, kde by bylo ANO, Piráti, KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň a TOP 09.

Rovněž minulé komunální volby v Plzni vyhrála ANO těsně následovaná ODS. Třetí skončila už s odstupem ČSSD, všechny tři strany ale měly po deseti mandátech. Na koalici se nakonec dohodla ODS, ČSSD, lidovci a Občané patrioti. ANO skončilo v opozici.

Komunální volby 2018: Kandidátky →

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme