Letecká puma v Plzni zneškodněna. Tisíce lidí se mohou vrátit do svých domovů

Policie spolu s hasiči evakuovala v Plzni asi 20 000 lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy, kterou ve středu našli dělníci při výkopových pracích v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. Až po skončení evakuace rozhodli pyrotechnici o způsobu likvidace munice. Město spolu se záchranáři zřídilo pět evakuačních center, kam lidi vozily autobusy.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 20:20 29. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pumu se podařilo zneškodnit po 20.00 hodině. Řekli to krajská policejní mluvčí Markéta Fialová a mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Pumu odkryli stavbaři kolem 13.30 v místě, kde jsou školy, velké internáty, ale také sídliště Skvrňany, třetí největší ve městě. V celé Plzni žije přes 170 000 obyvatel.

Záchranáři odhalili dravce, který v Plzni napadal běžce. Zaútočil na téměř třicet sportovců

Číst článek

Podle něj záchranáři přesvědčovali všechny k evakuaci, ale několik lidí ji odmítlo. 

„V oblasti jsou všechny dostupné prostředky a síly složek integrovaného záchranného systému,“ uvedla Fialová. Policisté, strážníci a hasiči obcházeli domy a vyzývali občany k evakuaci. Situaci monitoroval ze vzduchu vrtulník. V lokalitě pracovalo osm dobrovolných a tři profesionální jednotky hasičů, což je zhruba 50 požárníků.

Uzavřená oblast

Policie uzavřela páskami oblast ve více než kilometrovém okruhu od místa nálezu. Záchranáři evakuovali tisíce lidí z obytných domů, internátů, sportovního gymnázia, středního odborného učiliště i velkého obchodu. Do oblasti nesměly žádné dopravní prostředky ani pěší.

Lidé byli evakuováni hlavně z ulic Lábkova, Karla Steinera, Vejprnická, Slovanského údolí a dalších.

Letecká puma je oválná, dlouhá asi metr. Nálezy leteckých pum nejsou v Plzni výjimečné. Město s klíčovým průmyslem za druhé světové války bombardovali spojenci. Například 6. května 2017, kdy ve městě vrcholily každoroční oslavy osvobození, zastavil nález letecké bomby z války provoz vlaků na trati směrem na Žatec. Bomba se našla při opravách na seřaďovacím nádraží u teplárny. Šlo o anglickou leteckou pumu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme