Hasiči v Plzni vyprostili havarovaný vrtulník. Mezi oběťmi nehody jsou Thajci, tvrdí zahraniční tisk

Hasiči vyprostili vrak havarovaného vrtulníku z haly, na kterou stroj spadl ve středu v průmyslové zóně Borská pole na kraji Plzně. Ve vrtulníku zahynula žena a tři muži - Čech a tři cizinci. Podle deníku Bangkok Post jde o thajské manažery, kteří byli v Evropě na obchodní cestě.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči se připravují na vyzvednutí vrtulníku zaklíněného ve střeše haly. | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK/AP

Hasiči nejdříve vrak vyprostili z konstrukce střechy, v níž se částečně zachytil. Na podlaze haly jej pak prohlédli vyšetřovatelé policie a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, načež vrak hasiči vytáhli z haly a vysokozdvižným vozíkem naložili na nákladní automobil. Převezou ho do hangáru ústavu, kde ho prozkoumají odborníci, popsal mluvčí hasičů Petr Poncar.

„V průběhu dnešního dopoledne jsme provedli zajištění a zapažení haly, abychom měli jistotu, že nedojde k jejímu poškození při vyprošťování vraku vrtulníku, poté jsme rozřezali vazník (střešní konstrukce), utrhli ho a vrak jsme stáhli na podlahu,“ uvedl dále Poncar. Při práci se nikdo nezranil, hasiči dodržovali bezpečnostní postupy.

Na továrnu na Borských Polích v Plzni spadl vrtulník, čtyři lidé zemřeli

Číst článek

Hasiči v hale odebrali vzorky paliva z vrtulníku pro odborný ústav, který i palivo podrobí testům a rozborům. Nehodu vyšetřuje policie. Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové zahynul při nehodě dvaatřicetiletý Čech, šestačtyřicetiletá cizinka a další dva cizinci ve věku 57 a 45 let.

Podle neoficiálních informací zahynul ve stroji Robinson R44 Raven majitel plzeňské firmy Workpress Aviation. Podle Bangkok Post přišel o život mimo jiné předseda thajské obchodní komory (Thai Subcon) Čanatip Suračajsitikul, který byl v čele 14členné obchodní delegace na služební cestě do Německa a Česka. Thajští byznysmeni hledali v Česku investory do thajské výroby leteckého a zdravotnického vybavení.

Vyšetřování potrvá do konce roku

„Kriminalisté spolu s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zjišťují dnes veškeré okolnosti, jsou na místě, provádějí se výslechy svědků, vyhodnocují zajištěné stopy. Jsou nařízeny znalecké posudky a soudní pitvy,“ sdělila ve čtvrtek ráno Korandová.

Zástupce ředitele ústavu Josef Bejdák řekl, že odborníci ústavu podrobnému zkoumání podrobí všechny části vrtulníku, prověří způsobilost a kvalifikaci pilota a prováděný pravidelný servis vrtulníku. Vyšetřování, které odpoví na otázku, zda nehodu zavinila technická příčina nebo lidská chyba, by chtěli vyšetřovatelé uzavřít zhruba do konce roku.

Plzeňští hasiči chystají vyproštění vrtulníku, který se zřítil na tovární halu v Plzni

Číst článek

Jde o jedno z nejtragičtějších leteckých neštěstí od vzniku České republiky, se čtyřmi oběťmi byla další dvě, a to v letech 1997 a 1998. Dosud nejtragičtější byla nehoda vrtulníku, při níž zahynulo v roce 2004 při cvičení u Náměšti nad Oslavou šest britských vojáků. Letos podle ředitele odborného ústavu Pavla Štrůbla zemřelo v Česku při leteckých nehodách včetně plzeňské události devět lidí.

Hala, na kterou vrtulník spadl, má podle Poncara na výšku kolem pěti metrů. Při pádu vrtulníku v ní nebyli žádní lidé ani pracovní technologie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme