Plzní prošel duhový průvod. Do cesty se mu postavili demonstranti s transparenty ‚Stop úchylům‘

Duhový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí Pilsen Pride se v sobotu odpoledne pokusili zastavit demonstranti s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti a organizace Česká Plzeň. S transparenty „Stop úchylům“ přehradili průchod Dřevěnou ulicí ústící na centrální náměstí a křikem se domáhali toho, aby policie údajně protiprávní pochod rozpustila.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti zatarasili cestu účastníkům duhového průvodu hrdosti v Plzni | Foto: Lada Pešková | Zdroj: ČTK

„Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice. Po akci policie několik lidí prověřuje kvůli podezření z přestupků a trestných činů,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Policie během Prague Pride zadržela muže. Pokusil se z účastnice pochodu strhnout duhovou vlajku

Číst článek

„Několik osob je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby, bránění ve výkonu práva shromažďovacího. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, prověřujeme tři osoby,“ dodala.

Už před začátkem akce demonstranti řekli, že chtějí pochodu zabránit, nebo alespoň připravit jeho účastníkům „uličku hanby“. Průvod vyšel z parku Mlýnská strouha a na překážku na začátku Dřevěné ulice narazil po několika stech metrech. Po krátkém zdržení průvod ulicí prošel na náměstí.

Pokřikující demonstranty od účastníků barevného průvodu oddělovala řada policejních těžkooděnců. Policie měla v ulicích desítky lidí, na místě měla i těžkou techniku, antikonfliktní tým, dopravní a pořádkové policisty a monitorovací vůz. S monitorováním dění pomohl i městský dron.

Demonstranti zatarasili cestu účastníkům duhového průvodu hrdosti v Plzni | Foto: Lada Pešková | Zdroj: ČTK

Pilsen Pride je nejviditelnějším zakončením Duhového týdne, který v Plzni nabídl přednášky a besedy o různých aspektech LGBT komunity, promítání filmů nebo třeba historicko-vlastivědnou vycházku po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou, řekla pořadatelka akce Andrea Luková.

O průvod je největší zájem, protože především mladým lidem poskytuje možnost oslavovat a bavit se. „Není to žádný divoký průvod, nemáme ani alegorické vozy, na velké akce pražských rozměrů Plzeň není připravená,“ domnívá se Luková.

Tradiční rodina nepotřebuje deklaraci, řekl k Prague Pride Hřib. Podle zastupitele Wolfa by to bylo na místě

Číst článek

První ročník plzeňských duhových akcí nabídl jen průvod a afterparty, loni už byl program třídenní a letos se rozšířil na celý týden. Duhový týden zakončí v neděli piknik. Akce nejsou určeny jen po členy LGBT komunity, jsou otevřené komukoliv.

„Z našeho pohledu je důležité o těchto věcech mluvit. Já osobně si myslím, že teď ještě víc, v momentě, kdy je ve Sněmovně stále zákon o možnosti manželství pro homosexuální páry,“ řekla Luková.

Podle ní je důležité pořádat podobné akce s LGBT tematikou po celé republice, nejen v Praze. Lesby, gayové, bisexuálové či translidé žijí i mimo ni.

„Z mého pohledu je důležité dělat tyto lokální festivaly a vytáhnout tato témata mimo Prahu. Je důležité ukazovat, že nejen LGBT problematika, ale jakékoliv sociálně závažná témata by se měla vytáhnout i mimo hlavní město a mělo by se o nich mluvit všude,“ dodala Luková.

Policisté při sobotní akci zadrželi sedmadvacetiletého muže, na kterého byl vydán příkaz k zatčení a byl v celostátním pátrání. Policie také eviduje přestupky účastníků silničního provozu, kteří vstupovali do vozovky.

Duhový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí Pilsen Pride v Plzni | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme