Soud o policistovi, který vytáhl zbraň na řidiče v Plzni: Měl se chovat lépe, ale trestný čin to není

Zástupce velitele plzeňské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek se při známém sporu s řidičem na křižovatce nechoval nepřiměřeně násilně, když šel na muže se zbraní a urážel ho. Uvedly to Lidové noviny s odkazem na rozhodnutí, ve kterém soudkyně odmítla obžalobu, která se opírala o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle rozhodnutí soudu se policejní důstojník měl a mohl k zastavenému šoférovi chovat ohleduplněji a zdrženlivěji a měl se také vyvarovat hrubých výrazů a naklánění se do vozidla.

Policista v civilu ohrožoval řidiče zbraní. ‚Nebyl to trestný čin,‘ rozhodl soud

Číst článek

Soud ale zároveň píše, že jednání policisty je případně jen prohřeškem. A taky že policisté měli k zastavení řidiče důvod, protože chybovat mohl naopak on.

Z usnesení vyplývá, že policisté měli mít k zastavení řidiče důvod, protože se opakovaně nebezpečně přibližoval jejich vozu a několikrát měl „zasáhnout“ i do jejich jízdního pruhu. Policisté proto zapnuli světelné i zvukové signály a začali auto pronásledovat a poté, co na jejich pokyny nereagoval, auto zablokovali.

„Soud považuje za prokázané, že způsob jízdy poškozeného, který nereagoval na výzvy policie, ale naopak před ní ujížděl, vyvolal u obžalovaného a jeho kolegy oprávněně podezření, že řidič vozidla by mohl být i pod vlivem omamných či psychotropních látek, a proto se rozhodli přistoupit k zablokování ujíždějícího vozidla zahrazením cesty,“ citují Lidové noviny z rozhodnutí.

Začal soud s policistou, který na řidiče vytáhl zbraň. ‚Nevzal jsem ho do kravaty,‘ brání se

Číst článek

Nadávky i část celého incidentu zachytila kamera na palubní desce řidiče, kterému zatarasili policisté v civilu na křižovatce v Plzni cestu. Část jejich konfrontace se sice odehrál mimo záběr, advokát šoféra i tak trvá na nepřiměřeném zásahu.

I státní zástupce zastává názor, že na chování zástupce velitele zásahovky Slavotínka se má soud dívat jako na trestný čin. Státní zástupce podal proti usnesení stížnost - jak plzeňský krajský soud v neveřejném zasedání, které se konalo minulé úterý, rozhodl, se zatím neví. „Informace mohu sdělovat jen po doručení procesním stranám,“ vysvětlila listu mluvčí soudu Lucie Jíchová.

Anna Horáčková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme