Plzeň povede Baxa, nejmladší primátor v historii města

Plzeň povede v následujících čtyřech letech Martin Baxa z ODS. Čtvrté největší město v republice má tak po dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva ve svém čele nejmladšího primátora v historii a velkou koalici ODS a ČSSD. V sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu má pohodlnou většinou 28 mandátů. Na místo první náměstkyně primátora usedne Eva Herinková, která byla lídrem kandidátky ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Baxa (ODS). | Zdroj: ČTK

Primátorem Plzně je pětatřicetiletý občanský demokrat Martin Baxa. „Samozřejmě je to velmi emotivní a velmi silný zážitek, protože být primátorem čtvrtého největšího města v České republice je obrovská výzva. Pořád ve mně ještě doznívají dojmy ze samotné volby a je to velký zážitek a velký příval emocí,“ řekl Baxa.

Pro Baxu se v tajném hlasování vyslovilo 30 zastupitelů. Jiný kandidát navržen nebyl. ODS vyhrála komunální volby těsně před ČSSD a obě strany mají v novém zastupitelstvu čtrnáct křesel. V radě bude poměr občanských demokratů a sociálních demokratů pět ku čtyřem.

Strany se také dohodly na takzvané pojistce spolupráce, která má zaručit, že ODS neprosadí sporný návrh převahou jednoho jediného hlasu. Mezi priority koalice bude patřit mimo jiné naplnění projektu Plzně coby Evropského hlavního města kultury v roce 2015.

Na projekt chce nový primátor zajistit dvě miliardy korun. „Bude to samozřejmě velmi náročné. Jakmile se ujmeme výkonu svých funkcí, tak provedeme analýzu finančních možností na jednotlivé projekty,“ upřesnil Baxa s tím, že titul není jen pro Plzeň, ale dotýká se celé republiky. Proto bude Baxa hledat finanční prostředky na všech úrovních.

Martin Baxa nahradil v čele města dosavadního primátora Pavla Rödla. Baxa je bývalým krajským radním pro kulturu a památkovou péči a v současnosti je předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva Plzeňského kraje.

Jana Kosová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme