Proti nedostatku vody a vzduchu. Stromům na plzeňském Jiráskově náměstí pomůže vzduchový rýč

Stromy na Jiráskově náměstí v Plzni budou lépe pít a dýchat díky vzduchovému rýči. Je to unikátní technologie, která ke kořenům dostane chybějící vodu a vzduch. Náměstí čeká celková obnova a řada stromů půjde k zemi. Zároveň jich ale hodně po protestech místních obyvatel zůstane. Zatím ale nemají ideální podmínky k životu.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce v Plzni je unikátní i tím, že připraví stromy na velkou zátěž dopředu

Akce v Plzni je unikátní i tím, že připraví stromy na velkou zátěž dopředu | Foto: Jana Kosová | Zdroj: Český rozhlas Plzeň

Vzduchový rýč umí proudem vzduchu odhalit povrchové kořeny, aniž by je poškodil. K nim pak přijde speciální substrát, který propouští vodu i vzduch.

„Když sem přijedu a vypustím sem třeba 200 litrů vody, tak mi ta voda odteče. Takto zůstane v místě toho stromu,“ vysvětluje Českému rozhlasu Plzeň dendrolog David Hora.

Vzduchový rýč umí proudem vzduchu odhalit povrchové kořeny, aniž by je poškodil | Foto: Jana Kosová | Zdroj: Český rozhlas Plzeň

Akce je unikátní i tím, že připraví stromy na velkou zátěž dopředu. „Toto je v podstatě jediný projekt v České republice, o kterém vím, kde se stromy až dva roky dopředu připravují, tak aby se lépe vyrovnaly se stresem té budoucí stavby,“ dodává Hora.

Speciální ošetření stromů stálo 700 tisíc korun.

Letošní sucho se podobá roku 2012, říká klimatolog Zahradníček. Výnosy plodin tehdy byly nejnižší za 50 let

Číst článek

Koná i Brno

Chránit stromy před suchem se snaží i v Brně. Město pořídilo takzvaný půdní injektor, který dokáže dostat vodu hluboko do země až ke kořenům. V hlíně vytvoří úzký kanálek, ten se pak zaplní vodou smíchanou s hydrogelem. To je přírodně odbouratelná látka, která váže vodu, a stromy si ji můžou brát, i když třeba dlouho neprší.

„Podmínky budeme tímto způsobem zlepšovat stromům, u kterých je horší vláhová vitalita,“ uvedl správce parků Veřejné zeleně města Brna Tomáš Trnka. Ošetření stromu podle jeho velikosti trvá podle jeho velikosti zhruba hodinu a zvládne to jediný pracovník.

Jana Kosová, gaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme