Pilsen Steel prodlužují odstávku do konce roku. Na 700 zaměstnanců zůstává doma se 75 procenty platu

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel v pátek výrobu neobnoví. Původně dvouměsíční odstávka má trvat až do konce roku. Dohodlo se na tom vedení podniku s odboráři. Pilsen Steel kvůli dluhům podala v lednu soudu návrh na insolvenci.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hutě a kovárny Pilsen Steel | Foto: Pilsen Steel

Zhruba sedm stovek zaměstnanců je od začátku ledna doma a pobírá 75 procent náhrady mzdy. Další odstávku podnikové odbory podmínily prodloužením kolektivní smlouvy. Podle předsedkyně odborů Ivanky Smolkové padlo rozhodnutí na poslední chvíli.

Že má výroba stát dalších deset měsíců Smolkovou překvapilo. „Odstávka by měla skončit na konci roku 2019. Stejně tak je prodloužená kolektivní smlouva,“ řekla Českému rozhlasu Plzeň.

Zaměstnancům firma nic nedluží. „Odstávka je za 75 %, je to náhrada mzdy. Zaměstnanci mají i benefity.“

Krajský soud v Plzni podpořil reorganizaci hutí a kováren Pilsen Steel

Číst článek

Vedení Pilsen Steel na otázky týkající se insolvence a budoucnosti firmy od ledna nereagovalo. Podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. Zatímco věřitelé dál hlásí své pohledávky, soud stanovil insolvenčního správce. O insolvenci ale zatím nerozhodl.

Pomoc zaměstnancům

O pohledávky se dosud přihlásilo patnáct věřitelů, žádají desítky až stovky tisíc, nejvýš kolem milionu korun. Před několika dny do řízení vstoupilo státní zastupitelství. O insolvenci soud nerozhodl.

Předběžnou pomoc zaměstnancům přislíbil úřad práce. Podle mluvčí úřadu Kateřiny Beránkové, i když pracovníci hutí a kováren nejsou nezaměstnaní a nepatří tedy do evidence nezaměstnaných, můžou úřad kontaktovat.

„Už nyní se můžou zájemci firmy zaevidovat na příslušném kontaktním pracovišti jako zájemci o zaměstnání. Na základě toho jim bude úřad práce zprostředkovávat nabídky volných pracovních míst,“ vysvětlila Kateřina Beránková.

Lukáš Milota, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme