Plzeňská práva stále prověřuje Akreditační komise

Na plzeňské právnické fakultě dál pokračuje prověrka dokumentace studia a doktorských a rigorózních prací jejích studentů z minulých let. Komise Západočeské univerzity zatím například odhalila nedostatky zhruba u třetiny ze 145 držitelů titulu JUDr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimíra Dvořáková, předsedkyně Akreditační komise,

Vladimíra Dvořáková, předsedkyně Akreditační komise, | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Sporné případy doktorského studia by se dál mohly řešit ve spolupráci s etickou komisí Akademie věd, domnívá se předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

V úvahu přichází i trestní oznámení pro podvod. Dvořáková ve včerejším Studiu Česko také potvrdila, že kritéria jak má komise Západočeské univerzity posuzovat doktorské a rigorózní práce, byla domluvena právě s Akreditační komisí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ondřeje Černého je politoložka, předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Právě ona se pustila do rozplétání problémů na právnické fakultě Západočeské univerzity. Nebojí se, že mohou následovat další podobné případy? Rádio

"Domysleli jsme si a stanovili nová kritéria, podle kterých se v případě magisterských studií budou vybírat lidé. Není možné některé lidi vynechávat. Bylo rozhodnuto, že PhD a všechny rigorózní práce budou prošetřeny a u magisterského studia se bude přihlížet například na délku daného studia nebo na zápisy studentů do systému," řekla Dvořáková Rádiu Česko a dodala:

"Akreditační komise nicméně nemůže přímo sankcionovat jednotlivé konkrétnosti. Otázkou zůstává, jak postupovat například v případě, kdy zhruba třetina zmíněných rigorózních prací nevyhovuje."

Podle Dvořákové je potřeba počkat na expertízu jedné právní kanceláře, zdali je právně možné některé tituly odebrat.

"Byla bych ráda, aby se některé záležitosti řešily před etickou komisí. Obzvláště bych uvítala kdyby u sporně vydaných titulů. Kdy je jasné pochybení takzvaného studenta bylo zahájeno trestní řízení pro podvod," a dodala:

U rigorózních prací by podle Dvořákové mohl platit podobný systém. "Bude záležet na etické komisi, případném trestním stíhání nebo konkrétnímu pochybení univerzity."

Problémy s tituly mají i soukromé školy

Problémy s rychlostudiem řeší i soukromé školy, kde žáci, potažmo rodiče často hřeší na to, že když školu platí, musí zákonitě k titulu dospět, a to bez ohledu na skutečné výsledky. Někteří z pedagogů v neformálních rozhovorech podobné praktiky také potvrzují. Podle Dvořákové nelze ale problém soukromých škol globalizovat.

"Nelze paušalizovat nižší výsledky studentů soukromých škol. Snažíme se pravidelně kontrolovat jejich bakalářské i diplomové práce. Na řadě škol narážíme například na velmi dobré práce, ale rovněž i na horší a pochybné. Zmíněné bakalářské a diplomové práce jsou pro nás jasnými ukazateli úrovně ústavu i jeho studentů," míní Dvořáková.

Ondřej Černý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme