Plzeňský kraj bude vracet pacientům poplatky

Pacienti v Plzeňském kraji, kteří od 1. února podstoupí léčení nebo ošetření v krajských nemocnicích, mohou požadovat proplacení regulačních poplatků. Hrazení poplatků v krajských nemocnicích a krajských lékárnách dnes na mimořádném jednání schválili zastupitelé vládnoucí ČSSD s podporou hlasů KSČM. Zastupitelé ODS na protest při projednávání tohoto bodu odešli ze sálu. Pro úhradu poplatků kraj vyčlenil v letošním rozpočtu 30 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Proti tomu, aby kraje platily za pacienty poplatky, jsou také majitelé soukromých lékáren. Grémium majitelů doporučilo ve všech lékárnách přestat vybírat poplatky a požadovat jejich úhradu od krajů.

Ty podle předsedy představenstva Grémia Marka Hampela obchází zákon: "Ve Středočeském kraji má jednoznačně dopad diskriminující, to znamená že došlo k propadu z hlediska příjmů od zdravotních pojišťoven, protože od 20 až 50 procent ubyly recepty v těch lékárnách, které jsou přímo, nebo v prostřednictví, nebo u krajského zařízení, které dostává dotaci z kraje." A počínání krajů prověří také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže...

Podle hejtmanky Plzeňského kraje za ČSSD Milady Emmerové ale grémium lékárníků hraje nekalou hru: "Jde o to, zda zdravotnictví má být obchodem se sledováním co nejvyššího zisku. Nebo zda je to veřejná služba v sociálním státu. A zavedením poplatků se tyto principy narušují."

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme