V Česku stoupá počet lidí nemocných pneumokokovou infekcí. Loni jich bylo 480, osmdesát z nich zemřelo

V Česku přibývá nebezpečných pneumokokových infekcí. Nemocných loni bylo podle dat Státního zdravotního ústavu přes 480. To je o skoro 40 víc než rok předtím. Z toho přes 80 lidí podle předběžných informací ústavu v důsledku infekce zemřelo. Nejčastěji šlo o seniory, kteří jsou spolu s dětmi do pěti let nejohroženější skupinou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nárůst počtu infekcí úzce souvisí s chřipkovou epidemií. „Pneumokok je bakterie, která se běžně vyskytuje v ústech, v nose a nosohltanu a zdravým lidem nedělá žádné problémy. Jakmile ale přijde nějaké virové onemocnění, může dojít k přemnožení téhle bakterie a následně ke komplikacím,“ říká Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí nemocnice Na Bulovce.

S očkováním proti klíšťové encefalitidě není důvod otálet, Česká republika hlásí nejvíce případů

Číst článek

V rámci sliznic může dojít k infekci blízkých orgánů, tzn. středouší, vedlejších dutin nosních, nebo do dolních cest dýchacích, kde způsobí zápal plic. Z těchto orgánů se pneumokok šíří buď krví, nebo ze středouší i podél nervově-cévních systémů. V kostním svazku se dostane přímo do mozku a může způsobit zánět mozkových blan.

 „Za vyšším počtem nemocných může být ale i klesající proočkovanost,“ říká Jana Kozáková ze Státního zdravotního ústavu. Pro udržení takzvané kolektivní imunity by přitom bylo potřeba, aby proočkovanost byla nejmíň 90 procent.

Důležitá hygiena

Ani očkování ale proti infekci neochrání stoprocentně. Pneumokoků je totiž víc než 90 druhů. Těch, které mohou způsobit vážné komplikace, je asi 20, těch vůbec nejrizikovějších pak 13. „Nejvhodnější je očkování u seniorů a malých dětí, u kterých může infekce způsobit i trvalé následky,“ říká předsedkyně Odborné společnosti dětských praktiků Alena Šebková.

Lidem, kteří se naočkovat nechtějí, odborníci doporučují dodržovat hlavně hygienu rukou a žít zdravě, aby měli silnou imunitu.

Pneumokok se šíří kašláním a kýcháním. Zpočátku se přitom projevuje jako klasická chřipka. U některých pacientů přeroste v komplikace, v ostatních případech se na to ale přijít nemusí. Počet případů protomůže být vyšší, než Státní zdravotní ústav oficiálně eviduje.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme