Pneumokokovým onemocněním se loni nakazilo 323 lidí, každý čtvrtý senior na něj umírá

Pneumokokovým onemocněním se loni podle Státního zdravotního ústavu nakazilo 323 lidí - nejohroženější skupinou jsou děti a starší lidé. Každý čtvrtý senior nad 65 let kvůli poklesu imunity při nakažení touto bakterií umírá. Pneumokok je jednou z příčin nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan nebo vážných zápalů plic.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nikdy jsem nebyl nemocný. Vlastně od svých 23 let až ve chvíli, kdy před Velikonoci loňského roku mi bylo nějak těžko divně, začala mě strašně bolet hlava. Byli jsme na výletě, a když jsme se vraceli z výletu tak už jsem ani pořádně nevnímal ani pořádně cestu, potom jsem si šel lehnout a vlastně jsem se probral až vlastně za pět týdnů,“ vzpomíná šestapadesátiletý Josef, který prodělal těžký zánět mozkových blan.

Zloděj jménem Alzheimer: Nástup choroby bývá nenápadný a nevyhýbá se ani mladším ročníkům

Číst článek

Potom, co se probral z bezvědomí, se nedokázal hýbat ani si nepamatoval své jméno. Vypráví, že se všechno musel učit od začátku. „Pak jsem absolvoval různé rehabilitace nebo psychologické tréninky, což pokračuje dodneška. Makal jsem sám na sobě, abych se někam dostal. Ve chvíli, kdy jsem se dal dohromady, tak první, co jsem udělal, bylo, že jsem se šel s mojí přítelkyní naočkovat, protože jsem si uvědomil, že kdyby bylo očkování včas, tak jsem se do toho stádia nemusel dostat,“ řekl Radiožurnálu.

Lékaři vysvětlují, že pneumokoková onemocnění mají složitý průběh. Neprojevují se jen zánětem mozkových blan ale třeba taky bakteriálním zápalem plic - takzvanou pneumonií. V Česku jí onemocní ročně zhruba 100 tisíc lidí - na následky zemřou tři tisíce z nich.

„Nejohroženější skupinou bakteriálního zápalu plic jsou především naši starší občané, to znamená riziková skupina nad 65 let roku a dále pak samozřejmě děti…a pak to jsou samozřejmě ti, kteří mají ostatní chronická onemocnění jako je onemocnění srdce cév, jsou to diabetici onemocnění s chronickými onemocněními ledvin, ale i třeba onemocněními mentálního postiženími,“ upřesňuje přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice na Bulovce Norbert Pauk.

Zabránit pneumokokovým onemocněním nejen u dětí ale i seniorů může podle lékařů právě očkování. Primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová ale uvedla, že v Česku tuto možnost starší lidé příliš nevyužívají. „Co se týče dospělé populace, proočkovanost proti pneumokokům je velmi nízká. Doufejme, že to bylo dáno tím, že vlastně v uvozovkách účinnější vakcína nebyla hrazená celá."

Z Anglie přichází sport pro seniory: fotbal v chůzi. Je to vážně zábava, přiznává Sionko

Číst článek

Původně pojišťovny proplácely jen levnější druh vakcíny. Díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou v září podepsal prezident Miloš Zeman, je pro lidi starší 65 let zdarma i dražší typ.

Jan Lorman ředitel organizace Život 90, která se snaží zlepšovat podmínky seniorů v Česku, to vítá. „Já to hodnotím velice pozitivně a to nejenom z humánního hlediska, to znamená, že se jaksi zbavíme rizik, ale je to samozřejmě i zpráva ekonomicky dobrá, protože léčba stojí mnohonásobně víc než jedna injekce."

Norma má sice vstoupit v platnost až od začátku příštího roku. Pojišťovny, ale vakcínu hradí už teď. „Důvodem této změny v úhradě očkovacích látek při provádění očkování proti pneumokokovým infekcím je objektivní skutečnost, a to že dosavadní hrazená „polysacharidová" vakcína PNEUMO 23 se již nevyrábí a posledním kusům koncem srpna 2017 uplynula expirační doba,“ vysvětlil Martin Balada ze Svazu zdravotních pojišťoven.

Podle lékařů i některých organizací, které se zabývají péčí o seniory, právě očkování proti pneumokokovým onemocněním pomůže výrazně snížit náklady na léčbu starších lidí.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme