Po 14 měsících v pekle opět doma. Ve vězení mě bili, říká Čech, který se vrátil ze Súdánu

Petr Jašek, který byl koncem ledna v Súdánu odsouzen ke dvěma desítkám let vězení, se vrátil do Česka. Přivezl ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Ten o jeho propuštění v Chartúmu vyjednával. Letadlo s nimi přistálo těsně před nedělní půlnocí na kbelském letišti v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jašek a Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

Jaškovi udělil milost súdánský prezident Umar Bašír a nařídil jeho okamžité propuštění. Zaorálek to označil za úspěch české diplomacie.

Súdánské úřady Čecha vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné.

Súdánský prezident nařídil propuštění Petra Jaška, do Česka se vrátí se Zaorálkem

Číst článek

Jedním z bodů dohody o propuštění Jaška ze súdánského vězení bylo podle Zaorálka obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti.

"Součástí finální dohody bylo to, že pokud dojde k propuštění pana Jaška, tak bude provedeno něco jako restart súdánsko-českých vztahů. To znamená, že se vrátíme k tomu, co jsme zamýšleli v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem, v otázkách migrace, protože Súdán je velmi důležitou tranzitní zemí," uvedl k podmínkám Zaorálek.

Petr Jašek v súdánských vězeních strávil 14 a půl měsíce. Řekl, že zažil bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina.

Lubomír Zaorálek a Petr Jašek | Foto: ČTK

Vězněný Jašek držel osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, ale i když vypadal vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.

Propuštěný Čech také uvedl, že prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. Jašek si stěžoval na nevyhovující hygienické podmínky. "Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko," uvedl.

Jašek stejně jako ministr děkoval všem, kteří se o jeho propuštění zasloužili, tedy i 400 tisícům signatářů petice, domovskému kladenskému sboru církve bratrské i českým a švýcarským diplomatům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme