Po 50 letech se změní soukromé právo. Stát bude lidem méně mluvit do života

Stát bude mnohem méně lidem mluvit do soukromého života. Na tomto principu je postaven nový občanský zákoník, který má tento týden projednávat vláda. Rozsáhlý civilní kodex, který čítá přes tři tisíce paragrafů, je nejzásadnější reformou, kterou kabinetu předložilo ministerstvo spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Dnes stále ještě platí zákoník z roku 1964, který se dočkal 59 novelizací. Původní občanský zákoník vycházel z tehdejší představy 60. let, že stát nejlépe ví, co lidé mají dělat v soukromém životě, a tak jim to nařídí, ať chtějí, nebo nechtějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na důležité změny v občanském zákoníku se zaměřil redaktor Martin Drtina.

Dnes, o téměř půlstoletí později považuje hlavní tvůrce nového občanského zákoníku profesor Karel Eliáš tuto filozofii za překonanou. „Nový občanský zákoník se hlásí k myšlence, že každý má právo hledat si své štěstí v soukromém životě sám,“ řekl Eliáš.

Větší svoboda rozhodování ale vyžaduje i větší odpovědnost. Pro mnoho smluv přestanou platit jasná pravidla, co smlouva musí nebo naopak nesmí obsahovat, a bude záležet jen na volbě smluvních stran, na čem se dohodnou. Přesto ale, jak zdůrazňuje profesor Eliáš, například ochrana spotřebitelů před praktikami nepoctivých obchodníků se z kodexu rozhodně nevytratí.

„Staví jako na druhé důležité zásadě na rozumné ochraně slabší strany. Protože slabší strana je obecný pojem, který v určitých případech zahrnuje třeba staré lidi, v každém případě děti, zahrnuje samozřejmě i zaměstnance,“ přiblížil Eliáš.

Občanský zákoník nabobtná

Z původních 900 paragrafů čítá nový občanský zákoník více než třikrát tolik. Svůj díl na tom má jednak to, že do připravovaného zákoníku se začlení i rodinné právo, část obchodního zákoníku, také zákon o vlastnictví bytů a celá řada dalších dnes samostatných předpisů. Základní zákon civilního práva tak nabobtná, ale pročistí spleť ostatních předpisů, ve kterých mají problém se vyznat i právníci z praxe.

Například v rodinném právu se vrací nově starší institut zřízení výměnku, kdy důchodce může převést třeba dům na své děti, ale vymíní si, že v něm získá právo doživotního bydlení. Podstatně se také zvýší doba, po kterou bude moci manžel popřít otcovství. Z dosavadního půl roku na to bude mít roků hned šest.

Nová úprava zabrání, aby manželka majitele domu zničehonic přišla o střechu nad hlavou. „Pokud byste třeba byl vlastníkem rodinného domu a byla by to vaše jediná nemovitost a budete tam bydlet s manželkou, tak po dobu existence manželství dům bez jejího souhlasu neprodáte,“ vysvětlila autorka části kodexu o rodinném právu Milana Hrušáková.

Martin Drtina, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme