Po celém Česku se konají akce proti navrhované reformě vysokých škol

Studenti po celé republice protestují proti reformě univerzit, kterou chystá ministr Josef Dobeš. Už včera začal v Praze jejich Týden neklidu debatou o vysokoškolské a kulturní politice. Dnes se do protestů zapojí i vysoké školy z dalších měst. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyžamový protest studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Pyžamový protest studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | Zdroj: ČTK

Výsledky už se dostavily. Ministr školství Josef Dobeš dnes zveřejnil první změnu v reformě univerzit. Místo placení školného prý vládě navrhne zavedení vyšších poplatků za překročení standardní doby studia a za studium na další vysoké škole.

Celkem se k Týdnu neklidu připojilo jedenáct univerzitních měst. Studenti pražské DAMU se dnes v pravé poledne chytili za ruce, aby na minutu objali celý blok fakultních budov, a symbolicky je tak bránili před reformou.

Motivem dnešních akcí bylo, že hoří akademické svobody. Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy si proto studenti během shromáždění rozdali plameny vyrobené z kartonu, kterými nakonec upálili sovu. Akce měla symbolizovat, co se stane s moudrostí a vzděláním, když navrhované reformy projdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Radiožurnálu Klára Bílá a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík sledují studentské protestní akce

Studenti filozofické fakulty se zase rozhodli vyběhnout z hlavní budovy u náměstí Jana Palacha oblečeni v pyžamech a zhruba na 15 minut blokovat dopravu se slovy Nespíme, bdíme.

Pražští vysokoškoláci naplánovali hlavní protestní pochod na středu, kdy budou proti změnám demonstrovat před Úřadem vlády. Dále jsou přichystány workshopy a přednášky pro veřejnost.

„Program je opravdu velmi pestrý, kulturních akce, přednášky – nejenom na téma reformy vysokého školství. Skutečně nám jde i o to, abychom ukázali, že na vysokých školách se dějí podstatné a důležité věci, že nás to nějakým způsobem baví, že nám o akademickou obec jde. To je i nakonec smysl toho, proč jsou tam nějaké popularizační přednášky – prostě ukázat, že vysoké školy dělají podnětné, důležité věci a že nám záleží na tom, abychom nedopustili jakékoliv jejich ohrožení v jejich svobodách, v tom, jakou hodnotu pro českou společnost představují,“ potvrzuje Heda Čepelová ze studentské komory Rady vysokých škol.

Studenti přichystali Týden neklidu, bojují proti reformě univerzit

Číst článek

Jasné ne navrhované reformě vyslovil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. Nelíbí se mu, že návrhy byly i přes protesty České konference rektorů a Rady vysokých škol přesunuty na jednání vlády. Jako věcné důvody svého zamítavého postoje uvádí otázku akademických samospráv a nedopracovaného systému školného.

Legislativní rada vlády doporučila vrácení návrhů zpět na ministerstvo a jejich dopracování. Stehlík by teď chtěl další diskuze. „Jednání je třeba, nikdo se mu nebrání. Ale naopak, říci veřejně ne už bylo nutné, protože jinak by návrhy pravděpodobně prošly bez povšimnutí a nikomu by to nepřišlo divné,“ říká.

Reformě jako takové se děkan nebrání, měla by ale být připravena společně: „Úplně upřímně, pokud se současný stav nezmění, tak se naše vysokoškolské prostředí do několika let zhroutí. Už teď jsme pod velkým atakem nekvality. Stávající systém není schopen absorbovat to, aby se rozdělily školy podle kvalitativních kritérií a tak dále. To znamená, snad nikdo z akademické obce není schopen říci, že reforma není třeba. Potřebujeme změnu, ale pokud má býti zaklínadlem změny, že se má změnit řízení vysokých škol, tak nikdo z nás nevidí cestu k oné změně právě tímhle způsobem.“

Týden neklidu startuje v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura

Ministr Dobeš není podle Stehlíka relevantním partnerem k jednání a měl prý už ze svého úřadu dávno odejít. Dodává, že ministerstvo školství není v současné době ve stavu, kdy je schopno připravit alternativní návrhy vysokoškolské reformy.

V Hradci Králové dnes vysokoškoláci pět minut před polednem symbolicky uzavřeli filozofickou fakultu místní univerzity. Dveře fakulty osobně uzamkl její děkan Petr Grulich, který tak chtěl studentům vyjádřit svou podporu.

„Já mám trojí motivaci. Jako občan České republiky se neztotožňuji s některými procesy, které probíhají v souvislosti s reformou vysokého školství jako takového. Nelíbí se mi to jako vysokoškolskému učiteli. A teď jsme v situaci, kdy jsme na jedné lodi společně se studenty, společně s učiteli jako celá instituce. Protože v tuto chvíli je ohrožena instituce jako celek a já jako její představitel se domnívám, že bych měl stát na té straně sporu, na které stojím,“ vysvětlil.

Zavedení školného může být pro řadu rodin problémem

Číst článek

Připravené jsou ale i další protestní akce, ty přibližuje Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012:

„Je vlastně nachystaný program od pondělí do čtvrtka. Program se stále rozrůstá. Na každý den jsou připraveny přednášky, koncerty. Největší takové akce budou v úterý – bude spaní na univerzitě, které se jmenuje Bráníme univerzitu dnem i nocí, kdy studenti všech veřejných hradeckých vysokých škol budou moci přespat v objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové. A vyvrcholí to všechno ve středu pochodem, který má šest kilometrů,“ říká.

Dobeš ustupuje: Místo školného navrhne vyšší poplatky za delší studium

Číst článek

Protestovat proti reformě vysokých škol budou po celý týden také studenti z Plzně. Na dnešek připravili protestně-informační happening a workshop. Studenti začali rozdávat letáčky a informovali kolemjdoucí o chystaných reformách vysokých škol i o dalších protestních akcích. Na odpoledne je připraven doprovodný kulturní program.

Zítra se plzeňští studenti připojí k celostátní akci Noc univerzit, na filozofické fakultě se budou konat přednášky a besedy a veřejnost bude moci večer diskutovat se studenty. Ti chtějí na univerzitní půdě také přenocovat. Ve středu se studenti vydají na dvouhodinový pochod centrem města a čtvrtek bude patřit filmům.

Vysokoškoláci v Británii budou od příštího roku platit školné 9 tisíc liber ročně

Číst článek

Protesty podporuje i studentská komora akademického senátu Západočeské univerzity. Externí členové rad vysokých škol by podle obav nespokojených akademiků například mohli omezit akademické svobody.

„Nesouhlasíme s tím, jak jsou reformy navržené. Samozřejmě chceme reformu vysokého školství, ale ne v té podobě, v jaké je navržená, proto ty protesty podporujeme. Je špatně omezení akademické svobody a potom také navržený systém školného. Neříkám, že jsme úplně proti školnému, ale v té podobě, v jaké je navržen, je pro nás nepřijatelný,“ říká její předsedkyně Alena Kašáková.

Podle prorektora Západočeské univerzity v Plzni Františka Ježka by ale měly reformy vysokých škol zajímat celou společnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Wolf sleduje studentské protesty v Pardubicích a redaktor Lukáš Milota v Plzni

„Měli by to být rodiče budoucích studentů. Dokonce ti studenti budoucí. Měla by to být střední a starší generace, která by se ptala, kdo bude schopen vydělat na naše důchody, proč tam vysedávají velké skupiny lidí, které si neváží, že mají možnost studovat. Myslím si, že i podnikatelská sféra, která to myslí vážně s konkurenceschopností země, se musí ptát, proč není v mém oboru dostatek kvalitních absolventů, které potřebuji, aby mně vyhovovali. Myslím si, že je to téma obrovské a celospolečenské,“ uvažuje.

Do celorepublikového Týdne neklidu se zapojí také Univerzita v Pardubicích. Akademický senát svolal na dnešek mimořádné shromáždění akademické obce do auly Arnošta z Pardubic. Rektor vysoké školy Miroslav Ludwig dá proto po poledni volno všem studentům i pedagogům, kteří přijdou o reformách diskutovat.

„Musím říct, že neznám na naší univerzitě člověka, který by nesouhlasil s reformou vysokého školství jako takovou. My vítáme řadu myšlenek v tomto návrhu vysokoškolského zákona. Ale některé navrhované změny představují větší riziko, než je možný přínos. Právě kvůli těmto sporným bodům žádáme vládu o vrácení návrhu zákona k přepracování, tak aby byla vytvořena skutečně kvalitní reforma, nad kterou bude panovat shoda nejen napříč politickým spektrem, ale i s odbornou veřejností,“ říká předsedkyně studentské rady Eliška Bílková.

Diskuze v Pardubicích zatím probíhá poklidně. „Žádné transparenty, žádné ruce v pěst či populistická provolání a silácká gesta. Tady v univerzitní hale Arnošta z Pardubic je to sice hlava na hlavě, já odhaduji, že je tady asi 500 studentů a pedagogů, jedná se nicméně o pokojnou či symbolickou formu protestů,“ hlásil z místa redaktor Ondřej Wolf.

Studenti DAMU objali svou školu, aby ji symbolicky bránili proti navrhovaným reformám | Foto: ČTK

Záměrem organizátorů bylo, aby se debaty zúčastnili i zastánci reformy vysokého školství. Dorazil například člen rady vlády pro výzkum a inovace a bývalý rektor Jiří Málek. Jednotné hnutí pak netvoří ani pardubičtí vysokoškoláci.

Reformu vysokých škol podporuje premiér Petr Nečas. Podle něj je nutná, aby Česká republika neztratila konkurenceschopnost.

Monika Červená, Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Ondřej Vaňura, Kristina Winklerová, Lukáš Milota, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme