Po české železnici se vlak poprvé řítil dvoustovkou

Na české železnici padl rychlostní rekord. Zvláštní vlak se zapůjčenou lokomotivou a měřícím vozem rakouských drah pokořil mezi Vranovicemi u Brna a Břeclaví dvousetkilometrovou rychlost na běžné trati. Zkoušku provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Ve vlaku cestovali zástupci Českých drah a dodavatelských firem pro výstavbu koridorů.V trojici vybraných novinářů byl také zpravodaj Českého rozhlasu v Brně Ivan Holas. Jak mu řekl generální ředitel ČD Dalibor Zelený, zkušební jízda touto rychlostí není pouze samoúčelnou honbou za rekordem. "Zkoušky mají prokázat, do jaké míry kvalita železničního svršku a spodku odpovídá evropským normám, do jaké míry umožňují postavit tratě i pro vyšší rychlost, než je 160 kilometrů v hodině, na které je normován náš koridor," upřesnil.

Měření prokázala, že na vybraných úsecích lze rychlost nad 160 kilometrů v hodině s dostatečnou rezervou využít. I hluk a otřesy soupravy byly minimální. Parametry jízdní cesty a jednotlivých konstrukčních prvků byly při této rychlosti testovány na skutečné trati u nás vůbec poprvé.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme