Po Česku padaly teplotní rekordy, maximum bylo 20,4 stupně

Česko zažilo v krátké době už několikátý neobvykle teplý den. V nižších polohách dnes teploty šplhaly v průměru k 13 až 18 stupňům Celsia, na jihu Moravy až k 20 stupňům. Teplotní rekord pro 4. březen byl překonán nebo vyrovnán na 22 stanicích měřících 30 a více let, většina z nich byla na východě a jihovýchodě Moravy. Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. Tamní stanice měří teplotu 25 let a dosavadní rekord z roku 1989 byl překonán o 0,7 stupně, uvedli meteorologové na svém webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labská přehrada Špindlerův Mlýn | Foto: archiv Krkonošského národního parku

Teplo ale nebylo jen v nížinách. Například na horských stanicích na Šumavě dosahovala teplota podle Českého hydrometeorologického ústavu k 11 až 16 stupňům a v 1000 metrech nad mořem bylo kolem 13 stupňů.

Naposledy meteorologové přepisovali teplotní rekordy v pondělí, kdy byly překročeny na 20 stanicích s minimálně třicetiletou dobou měření. Na většině území v tento den vystupovala teplota na deset až 15 stupňů Celsia, v Karviné, kde bylo nejtepleji, rtuť teploměru dosáhla až na 17,7 stupně.

Čeká nás nadprůměrně teplý březen. Teploty vystoupí až na deset stupňů, slibují meteorologové

Číst článek

V únoru bylo podobně teplo i v předchozím týdnu ve čtvrtek. Teplotní rekordy pro 23. únor byly vyrovnány či překročeny na 12 ze 144 stanic měřících 30 a více let. Vůbec nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Českých Budějovicích - Rožnově, kde bylo 17,6 stupně.

V neděli už zřejmě bude chladněji, podle předpovědi bude totiž v noci přes Česko přecházet studená fronta. Nejvyšší teploty mají vystoupat maximálně k 13 stupňům Celsia, ojediněle se objeví přeháňky, které mohou být ve vyšších polohách sněhové.

Na Moravě bude zpočátku ještě i hodně foukat. Podle výstrahy, kterou meteorologové dnes vydali, může vítr místy dosahovat kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech Jeseníků a Beskyd až 125 kilometrů v hodině, slábnout by měl po přechodu studené fronty v nedělních ranních hodinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme