Po Česku se rozjely cyklobusy

Právě tento víkend znamená start pro mnohé linky oblíbených cyklobusů. Tyto autobusy s držáky na jízdní kola nebo s přívěsy na bicykly převážejí cestující s jejich bezmotorovými stroji přes méně atraktivní příměstské oblasti do míst s téměř nenarušenou přírodou, hlavně do českých a moravských hor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cyklisti sjíždějí po asfaltové cyklostezce

cyklisti sjíždějí po asfaltové cyklostezce | Foto: Jan Rosenauer

Letos poprvé se cyklobusy rozjely v Orlických horách. Linky, na kterých jezdí autobusy se speciálními přívěsy pro přepravu kol, dopraví cyklisty z některých měst v podhůří na oblíbená nástupní místa atraktivních tras v Orlických horách.

Na jejich provoz přispívají také evropské fondy, říká Jaroslav Štefek z Euroregionu Glacensis: "Samozřejmě většina cyklobusů končí na vrcholových partiích Orlických hor, především u Masarykovy chaty. Ale další cyklobusy směřují na oblast Kralického Sněžníku, na Červenohorské sedlo, na Suchý vrch. Takže cykloturisté si ve všech směrech najdou patřičné spoje."

Také v Kladském pomezí na česko-polské hranici turistickou sezónu od tohoto víkendu obohacuje provoz cyklobusů. Je to jeden z projektů Svazu cestovního ruchu Branka Náchod.

O dalších projektech informovala Český rozhlas vedoucí Branky Náchod Marcela Štěpánková: "Máme 48 výletů za poznáním Kladského pomezí po vybraných trasách, aby vyhověly aktivnímu využití volného času v přírodě a poznávání atraktivních míst v Kladském pomezí."

Turisté s jízdními koly, kteří se chystají využít oblíbený cyklovlak z Prahy směrem na Slánsko, si teď asi dva měsíce musejí dát pozor na výluku mezi Dejvicemi a Masarykovým nádražím. Kvůli ní pojedou cyklovlaky okolo známého hradu Okoř po nové trase.

Náhradní schéma spojů přiblížil Radiožurnálu mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.: "Ranní vlak bude odjíždět z Hlavního nádraží už v 8.41 a pojede přes Smíchov, Jinonice, Stodůlky a Zličín. Polední cyklovlak pojede pouze ze Zličína a večer se ze Slaného a Okoře vrátí přes Zličín a Smíchov zase na Hlavní nádraží. Nepojede vůbec do Dejvic a na Masaryčku."

Přečtěte si také:
Cyklobusy se letos v kraji rozjedou na Prvního máje
Návštěvní řád Národního parku Šumava je přísnější
Cyklobus bude vozit kolaře do Českého lesa
Počet cykloturistů v Krkonoších narůstá
Cyklobusy letos využilo méně cyklistů než loni

Ladislav Holomčík, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme