Po dálnici přes Vysočinu jen se zimními pneumatikami!

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou jsou ode dneška povinné zimní pneumatiky. Bude tomu tak bez ohledu na teploty a počasí celou zimu do konce dubna. Upozorní je na to i značka ,Povinná zimní výbava'.V budoucnu by stejné nařízení mohlo platit pro úsek dálnice D8 mezi Ústím nad Labem a státní hranicí s Německem nebo některé úseky D47 na severní Moravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní značka "zimní výbava" | Foto: Automix.centrum.cz

Zpřísnění podmínek jízdy po dálnici D1 přes Vysočinu potvrdil Radiožurnálu mlvučí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: "Po rozsáhlých diskusích jsme se nakonec přiklonili k variantě, kdy budou zimní pneumatiky povinné v úseku od 90. kilometru až po 112. kilometr dálnice D1. Bude tam umístěná značka ,Povinná zimní výbava'. Pokud řidič vjede na letních pneumatikách do takového úseku, páchá přestupek, z hlediska zákona o přestupcích je to takzvané ,jiné porušení zákona'. Hrozí mu pokuta až 2 tisíce korun a jeden trestný bod."

Jak znovu potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že podobný příkaz bude časem platit i jinde: "Zimní výbava přikazuje řidičům osobních vozidel pokračovat v jízdě pouze tehdy, mají-li na všech čtyřech kolech zimní pneumatiky. Za ty se považují takové, které jsou označené názvem ,Bláto a sníh'.

Resort ministra dopravy Aleše Řebíčka rozhodl o povinnosti mít zimní výbavu na poslední chvíli. Pouhý den před platností nové značky. Povinnost jezdit se zimními pneumatikami má platit od listopadu do dubna.

Kromě dálnice D1 a sedmi úseků silnic první třídy se nová dopravní značka, která přikazuje zimní obutí automobilů, objeví nebo už platí především na silnicích nižších tříd vedoucích do českých a moravských hor.

Povinné zimní výbavě jsme se podrobně věnovali v Radiofóru. Záznam pořadu nabízíme v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

Jana Zemanová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme