Po deseti hodinách se zákonodárci dohodli na proceduře volby prezidenta

Až po deseti hodinách jednání se rozhodlo o tom, že zákonodárci budou volit hlavu státu veřejně. Šéf sněmovny Miloslav Vlček nechal hlasovat obě komory o tajném způsobu volby. A protože se tato varianta ve Sněmovně neprosadila, přistoupili volitelé k veřejnému hlasování o budoucím prezidentovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský sál při volbě prezidenta

Španělský sál při volbě prezidenta | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Celé jednání se tak vrátilo na úplný začátek a rozhodování o proceduře nakonec proběhlo podle úplně původního návrhu předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. Mezi dvěma ostrými střety o způsob hlasování se konala rozprava o prezidentských kandidátech.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Klaus chce být nadále nadstranický, Švejnar by budoval Česko bez bariér

Současný prezident Václav Klaus zrekapituloval svých pět let ve funkci. Upozornil, že od něj nemají lidé čekat žádná překvapení a že se nezbaví kontinuity. Prezident podle něj nesmí být korouhvičkou otáčející se podle větru.

"Prezident nesmí říkat je věci líbivé a nekonfliktní. Prezident nesmí být politickým aktivistou, ale musí být aktivní. Prezidenta musí vedle věcí velkých trápit i běžné starosti deseti milionů jeho spoluobčanů," uvedl Klaus.

Kandidátský projev Václava Klause si můžete přečíst nebo poslechnout ZDE .

Jan Švejnar zdůraznil tři slova, která se podle něj pojí s prezidentským úřadem - úcta, služba, odpovědnost. Připomněl, že Česká republika si zvolila jako své téma v unii motto "Evropská unie bez bariér". Švejnar nabízí jako téma svého prezidentství Českou republiku bez bariér

"I my totiž mámě své bariéry, které nám brání být ještě úspěšnějšími. Nejsou to ani zdi, ani elektrické ploty. Jsou to bariéry v našich myslích, bariéry v našich způsobech chování, bariéry, které rozdělují naší společnost," řekl v projevu Švejnar.

Kandidátský projev Jana Švejnara si můžete přečíst nebo poslechnout ZDE .

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek obhajoval Václava Klause. Současný prezident je podle něj bytostně zakořeněn v českém prostředí a jde mu o zájmy České republiky. Varoval také před skokem do neznáma.

"Po listopadu 1989 jsem svou představu o vlastenectví, demokracii a svobodě měl spojenou spíše s hrdiny svých oblíbených knih. Jestli někdo do vysněné a vyčtené formy vložil obsah, byl to Václav Klaus," prohlásil Topolánek.

Naopak předseda ČSSD Jiří Paroubek současného prezidenta Václava Klause ostře kritizoval. "Nemůže být podle nás prezidentem ten, kdo vystoupí těsně před volbami a vyjádří jasnou podporu jedné, to jest své politické straně," uvedl Paroubek. Prezident při projevu šéfa ČSSD opustil své místo ve Španělském sále.

Klause kritizoval i předseda Strany zelených Martin Bursík. Prezidentovy postoje ke klimatickým změnám označil za extrémní a bizarní. Lidovecký šéf Jiří Čunek zase řekl, že každý by měl hlasovat podle svého uvážení. Předseda KSČM Vojtěch Filip ve svém projevu uvedl, že komunisté nechtějí dělat obstrukce a zvolí proto formu hlasování, kterou docílí druhé volby.

ODS zpochybnila navržený způsob hlasování, následovala hádka

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček původně navrhoval, aby se hlasovalo tajně. Pokud by se tajná volba neodhlasovala, automaticky by pak bylo hlasování veřejné. To se ale nelíbilo občanským demokratům.

Poslanec ODS Marek Benda proti Vlčkem navrženému způsobu vznesl námitku. "O obou způsobech hlasování musí obě komory parlamentu hlasovat a musí se na nich shodnout," řekl Benda. Spustil tak vlnu vyostřené diskuze, ve které se politici obviňovali z toho, že nedodržují domluvené dohody.

Podle sociální demokracie je ale hlasování o tajné i o veřejné volbě zvlášť v rozporu se zákonem. Během přibližně hodinu trvající hádky se ale objevily i návrhy, aby obě komory hlasovaly společně, s tím ovšem nesouhlasil místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Chápu to tak, že jsme tady dnes jeden parlament, ale obě komory jsou stále autonomní a ve všech krocích postupují samostatně, hlasují zvlášť jako Sněmovna, hlasují zvlášť jako Senát," uvedl Zaorálek.

Jediná výjimka je podle něj hlasování ve třetím kole volby prezidenta, kdy se hlasy obou komor sčítají. Jestli dnes poslanci a senátoři nového prezidenta zvolí, není jasné. Minimálně komunisté usilují o to, aby dnes prezident zvolen nebyl.

Podle informací Rádia Česko by totiž prezident i při veřejné volbě mohl být zvolen. Ve třetím kole, kde se budou sčítat hlasy poslanců i senátorů, má velkou šanci ke zvolení Václav Klaus. Jak jsme zjistili, pro něj by mohlo hlasovat nejméně 143 zákonodárců. Ke zvolení prezidenta ve třetím kole je potřeba hlasů 141.

Veronika Malá, Pavel Schrötter, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme