Po deseti letech je u soudu kauza Private Investors. Jde o zprovevěru 800 milionů

Více než tři čtvrtě miliardy korun od zhruba dvou tisícovek klientů měla před deseti lety zpronevěřit makléřská společnost Private Investors. Případ dnes začal řešit pražský Městský soud, a to téměř deset let poté, co v kauze padlo první obvinění. Policisté nejprve začali stíhat bývalého prokuristu a člena představenstva Dušana Tejkala, poté obvinili i členy dozorčí rady Petra Kuklu a Daniela Papouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Makléři prostřednictvím jiné americké firmy investovali na amerických trzích. Když se začaly akcie propadat, vzali si úvěry.

Podle státní zástupkyně obžalovaný prokurista a člen představenstva Private Investors Dušan Tejkal s vědomím dvou členů dozorčí rady Petra Kukly a Daniela Papouška se za úvěr zaručil penězi a akciemi svých klientů, kteří o těchto krocích nevěděli. Na to neměli makléři právo, a proto se dopustili zpronevěry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka přibližuje podrobný průběh kauzy Private Investors v Odpoledním Radiožurnálu

Společnosti ale na nakonec v roce 2001 došly peníze a propadla jí tak zástava - peníze a akcie jejích klientů ve prospěch amerických firem.

Ne všichni klienti však o peníze přišli. Několik málo z nich mělo štěstí a vybralo si své peníze včas. První likvidátorce firmy se prý navíc podařilo určitou částku dostat zpět.

Celková škoda dosahuje 800 milionů korun. Některé věřitele vyplatil Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Podle poslední výroční zprávy dal klientům Private Investors 359 milionů korun. To ale není ani polovina škody z této kauzy. Někteří klienti ale škodu nevymáhají přes garanční fond nebo vůbec škodu nahradit nechtějí.

Trojici makléřů hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení. Tejkal už dříve řekl, že s obviněním nesouhlasí.

Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme