Po deštích a oblevě přichází mráz

S příchodem neděle nastane mrznoucí počasí. Mráz sice zřejmě zastaví srážky, ale přinese problémy tam, kde se už voda rozlila a nestačila se vrátit do koryt. Předcházející obleva přitom nahnala k tokům další milióny hektolitrů vody z tajícího sněhu. Třetí povodňový stupeň - tedy stav ohrožení - tak po noci na sobotu platil na 22 místech republiky. Večer pak už jen na 16. Hladina Labe v Ústí překročila výšku sedmi metrů a kulminovat by měla v noci nebo v neděli. Na Plzeňsku hrozí řeka Mže, protože hracholuská přehrada musí vypouštět i přepadem. Zatopí především rekreačních objekty v okolí. Neratovická Spolana preventivně zastavila výrobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Mže

rozvodněná Mže | Foto: Petr Eret

Hladiny většiny řek klesají nebo stagnují. Přesto krizový štáb Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, který v sobotu zasedal v Praze pod vedením ministra vnitra Stanislava Grosse, ponechal na několika místech republiky třetí stupeň povodňové aktivity. V Praze se situace stabilizovala na průtoku kolem jednoho tisíce kubických metrů za sekundu. A to je, jak Radiožurnálu řekl Gross, hluboko pod úrovní, která by mohla v hlavním městě způsobit povodňové problémy.

V Ústí už hladina Labe překročila sedmimetrovou hranici. Kulminovat má v neděli odpoledne. Už v sobotu ale rozbouřená řeka zatopila některé objekty v Přístavní ulici. Stoupající hladina Labe se začíná stále více komplikovat život i v Hřensku na Děčínsku. Voda z rozvodněné řeky Kamenice se dostává do sklepů a zaplavuje i místní komunikace.

Vodohospodáři musejí vypouštět Hracholuskou přehradu, ktrerá je naplněna nejvíce ve své historii. Plánovaný odtok 140 kubických metrů vody za sekundu zřejmě zatopí rekreační objekty i několik obytných budov. Plzeňský hejtman Petr Zimmermann neočekává hromadnou evakuaci. Mže bude kulminovat v Plzni zřejmě v sobotu kolem půlnoci a může ohrozit i plzeňskou čtvrť Roudnou. Starosty všech obcí v záplavové oblasti krajská povodňová komise o situaci informuje a v pohotovosti je i armáda.

Záchranáři evakuovali v noci kvůli velké vodě všech 220 obyvatel Vestce na Nymbursku. Kritická situace tam nastala po přelití ochranných hrází říčky Mrliny. Voda z ní se spojila s lagunami v okolí obce. Podle dispečinku Povodí Labe přesáhl průtok Mrliny hodnotu padesátileté vody. Předběžný průzkum ale ukazuje, že hráze příval vydržely.

Vltava v Praze zatím nejvyššího bodu nedosáhla, její hladina nadále stoupá. V hlavním městě dosud platí druhý povodňový stupeň a magistrát už vyklidil a uzavřel náplavky. Hladinu Vltavy ovlivňuje zejména přítok Berounky, která je v Berouně na třetím stupni povodňové aktivity.

Na východě Čech už lidé s úlevou pozorují, jak hladiny horních úseků řek pozvolna opadávají. Větší problémy než samotné řeky tam ale působí voda z polí a potůčků, která nestačí odtékat. Situace se stabilizovala během pátku v Orlických horách. Starostí naopak přibylo u Hradce Králové v obci Piletice a v městské části Na Pouchově, kde se v důsledku četných srážek vylila voda z přilehlých potoků a zaplavila několik sklepů.

Téměř všichni obyvatelé Nýřan na Plzeňsku už mají ve svých bytech teplo a teče jim i teplá voda. Hasičům a zaměstnancům městské teplárny se podařilo zprovoznit kotelnu, kterou ve čtvrtek zatopila velká voda.

Morava a Moravská Sázava se v noci uklidnily a na Šumpersku už klesly toky na druhý stupeň povodňové aktivity. Zaplavené jsou sklepy a zahrádky a asi desítky cest nižších tříd. Stav ohrožení platí od sobotního rána na Moravě u Litovle a hladina se zvýší také přímo v Olomouci. Českému rozhlasu Potvrdil to Antoním Kurfyrst z ředitelství Povodí Moravy.

Také hladiny všech jihočeských řek s výjimkou středního a dolního toku Lužnice klesají. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platí na Lužnici v Bechyni a Klenovicích a na Skalici a Lomnici, která je nejvýznamnějším levostranným přítokem Otavy. S ohledem na předpověď počasí, která počítá s mrazem, hydrometeorologové předpokládají, že zítra už bude na jihu Čech povodňová aktivita platit pouze na Lužnici.

Katastrofa podobná srpnovým povodním nehrozí - prohlásil premiér Vladimír Špidla. Jak řekl v Lidovém domě, vnímá napětí, které v posledních dnech u nás kvůli silným dešťům stoupá. Situace je ale tentokrát podle něj pod kontrolou. Podle Špidly se také do budoucna chystají nové protipovodňové ochrany. Stát na to přitom může využít i víc než 3 a půl miliardy korun z evropského fondu Solidarity. Strategii rozvoje míst zasažených v srpnu velkou vodou má jeho kabinet probrat příští středu.

Počasí komplikuje práci silničářům - podrobné informace o aktuální dopravní situaci naleznete na adrese www.zelenavlna.cz .

Milan Kopp, Helena Šulcová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme