Po deštích se zvedly hladiny jihočeských řek

Vytrvalý déšť zvedá hladiny jihočeských řek. V Roudném na Českobudějovicku byl dopoledne krátce překročen třetí povodňový stupeň. Chataři v okolí řeky odnášeli ze zahrad vše, co by voda mohla odnést. Spodní voda zatopila sklep obecního úřadu. Některé domy obklopila voda z okolních polí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná řeka | Foto: Filip Víšek

Zastupitelé obce předpokládají, že voda z řeky zatopí některé sklepy. Na vodu ve sklepích se podle administrativního pracovníka radnice Jana Zdeňka připravují. "Volali jsme hasičům do města, jestli by nám půjčili plovoucí čerpadlo. Slíbili, že odpoledne si pro něj můžeme přijet. Budeme ještě kontrolovat vstupy, česla," doplnil Zdeněk.

V průběhu noci spadlo na jihu Čech 10 až 50 milimetrů srážek . Na Horské Kvildě napršelo dokonce 78 milimetrů na metr čtvereční. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla řeka Blanice nad i pod Husineckou přehradou a Malše v Pořešíně. Jak ráno dodala hydroložka Kateřina Štěrbová, na některých místech kraje už dosáhla voda v řekách druhého stupně povodňové aktivity.

Druhý stupeň byl ráno překročen na Stropnici v Pašínovicích, v Roudném na Malši a v Podezvorech na Blanici. "Ještě během dneška by se v jižních Čechách, zejména v podhůří Šumavy, mohly vyskytnout vydatnější srážky od 15 do 30 milimetrů, které by přispěly ke zvětšení průtoků v řekách," přiblížila hydroložka.

V noci a zítra budou srážky padat už jen ve formě přeháněk. "Domníváme se, že do zítřejšího dne dojde na některých úsecích řek k překročení prvního, ojediněle i druhé stupně povodňové aktivity," doplnila Štěrbová.

Kateřina Koželuhová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme