Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 85 let režisér Jiří Sequens

Ve věku 85 let dnes po dlouhé nemoci v pražské střešovické nemocnici zemřel režisér Jiří Sequens, tvůrce seriálu o pražském kriminalistovi radovi Vacátkovi a kontroverzního televizního projektu Třicet případů majora Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Sequens | Zdroj: ČTK

Jiří Sequens se narodil 23. dubna 1922 v Brně, svou uměleckou dráhu zahájil jako herec zdejšího Zemského divadla, pracoval v Československém rozhlase a v Divadle E. F. Buriana. Po druhé světové válce absolvoval brněnskou konzervatoř a odjel studovat do Moskvy a Paříže. Během dvouletého studia v Sovětském svazu jej ovlivnil "ždanovský" socialistický realismus.

Největší část jeho režisérské práce je spjata s filmovými studii na Barrandově. První celovečerní film Jiřího Sequense se jmenoval Cesta ke štěstí. Vyprávěl o mladé brigádnici, hrála ji Jiřina Švorcová, která se vrací do své rodné vsi, aby se potýkala s váhajícími družstevníky, kteří ještě nezorali meze.

Silný politický podtext měl i film Olověný chléb, popisující těžký život chudých dětí v buržoazním Československu. Někteří kritikové označují za jeho nejlepší film Atentát, který vznikl v roce 1964 a je jakousi rekonstrukcí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Nejznámější jsou ale Sequensovy seriály - Hříšní lidé města pražského a Třicet případů majora Zemana, za druhý jmenovaný obdržel koncem 70. let titul Národní umělec. Před deseti lety je doplnil seriálem Hříšní lidé města brněnského, komediálně kriminálním cyklem příběhů z brněnského podsvětí.

Michaela Vetešková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme