Po dohodě o cyklostezce si stát zajistil další pozemky pro D11

Další pozemky pro stavbu dálnice D11 kolem Hradce Králové by mělo státu zajistit memorandum, které dnes podepsali zástupci obce Stěžery, Hradce Králové a Královéhradeckého kraje. Stěžery požadovaly za pozemky rozšíření dálničního mostu o cyklopruh pro chystanou cyklostezku do Hradce Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice D11 u Hradce Králové se táhne už spoustu let (ilustrační foto) | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová stojí u rušné silnice, která spojuje obec s Hradcem Králové. Ještě v roce 2008 tu stát s cyklostezkou počítal, o tři roky později ovšem z plánů na dálniční most zmizela.

„My jsme měli velké štěstí v tom, že jsme vlastnili pozemek pro budoucí stavbu dálnice,“ vysvětluje starostka, proč si mohla obec klást rozšíření mostní konstrukce jako podmínku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh okolo střetu plánů na cyklostezku u Stěžer a stavbu dálnice D11 přiblížil redaktor Jiří Fremuth

Problém byl, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nemohlo ze zákona rozšíření mostu zaplatit.

„Když přerušíme nějako komunikaci, říkáme tomu takzvaná provozní škoda a samozřejmě ji nahrazujeme. V tomhle případě to byla plánovaná cyklostezka, která v tom místě neexistovala – to znamená, neměli jsme žádnou provozní škodu, nemohli jsme cokoli nahradit,“ říká generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Kroupa oceňuje, že se do patové situace vložily králohradecký magistrát a kraj – ty se dnes v memorandu zaručily, že prodražení mostu zaplatí. „„Bude to někde ve výši kolem šesti, sedmi milionů korun,“ poznamenává hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Úsek dálnice Hradec Králové Smiřice by mohl stát začít stavět do konce příštího roku. Co se cyklostezky týká, až bude cyklostezka hotová, chce kraj a město většinu peněz dostat zpět z dotací.

Případ, kdy se do konfliktu dostaly plány na dálnici a cyklostezku, je ojedinělý. Stát podle šéfa ŘSD Jana Kroupy spíše řeší, jestli má dostatek pozemků pro směny.

„Spousta zemědělců souhlasí s tím, že tam ta dálnice bude, ale na druhou stranu argumentují, že chtějí hospodařit i nadále a nechtějí prodávat, byť by ta cena pro ně třeba mohla být zajímavá,“ říká Kroupa.

ŘSD věří, že dva úseky dálnice z Hradce Králové do Jaroměře budou hotové do konce roku 2019.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme