Po evropských železnicích se bude už brzy prohánět lokomotiva Emil Zátopek

Nejmodernější lokomotiva od plzeňského výrobce Škoda Transportation nese jméno nejslavnějšího českého běžce všech dob Emila Zátopka. Úspěšnému olympionikovi se ostatně přezdívalo česká lokomotiva. Nápad vývojářů z Plzně zaujal i Danu Zátopkovou, která se stala patronkou stroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotiva 109E. Škoda | Foto: Škoda Holding

„Když Plzeňáci přišli se žádostí, tak jsem byla docela ráda. Říkala jsem si, aspoň si na Ťopka ještě někdo zase vzpomene,“ přibližuje.

Stejně jako byl Emil Zátopek nedostižný běžec, po něm pojmenovaná lokomotiva by měla být nedostižným strojem na tuzemských železnicích.

„Má s Emilem Zátopkem mnoho společného. Já to charakterizuji třemi slovy – síla, vytrvalost, spolehlivost. To jsou vlastnosti, které naši lokomotivu i Emila Zátopka provázely. Emil Zátopek byl světově proslulý sportovec a já doufám, že i naše lokomotiva bude ve světě podobně úspěšná jako on,“ říká generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Veronika Neprašová se zajímala o lokomotivu Emil Zátopek

Lokomotiva Emil Zátopek, firemním označením 109E, je jednou z nejvýkonnějších čtyřnápravových lokomotiv. A teprve jako druhá na světě získala také certifikát pro vysokorychlostní provoz.

„Na zkušebních jízdách, zkušebních testech, veškerých testovacích procesech jsme strávili stejně času jako na vlastním vývoji lokomotivy,“ dodává Josef Bernard.

Lokomotiva už teď může na koleje šesti evropských zemí a v dalších její homologace probíhá. Dvacet kusů si od Škody objednaly tuzemské České dráhy, několik jich poputuje také na Slovensko a do sousedního Německa. Za jeden stroj zaplatí v průměru 100 milionů korun.

„Doufám, že bude tak dobře jezdit, jako běhal Emil. Šťastnou cestu,“ popřála lokomotivě Dana Zátopková.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme