Po Havlovi i Pavel. Americký exprezident Bill Clinton dostane další české vyznamenání

Prezident Petr Pavel udělí v úterý státní vyznamenání bývalému americkému prezidentu Billu Clintonovi, uvedl v pondělí v tiskové zprávě odbor komunikace prezidentské kanceláře. Na dotaz neupřesnil, o jaké vyznamenání půjde. Clinton je od roku 1998 držitelem Řádu bílého lva. V Praze je od víkendu kvůli vystoupení na konferenci, která v úterý na Hradě připomene 25. výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký exprezident Bill Clinton na fotografii z dubna 2023

Prezident Petr Pavel udělí státní vyznamenání bývalému prezidentovi Billu Clintonovi | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Clinton obdržel nejvyšší státní vyznamenání České republiky v září 1998 ve Washingtonu od prezidenta Václava Havla. Ceremoniál se odehrál na státní večeři v Bílém domě. Havel tehdy poděkoval Američanům za podporu pro vstup ČR do NATO a vyslovil přesvědčení, že bez Clintona by šlo vše daleko pomaleji.

Americký exprezident Clinton přijede do Prahy. Vystoupí na konferenci k výročí vstupu Česka do NATO

Číst článek

Ceremoniál s udělením státního vyznamenání 42. prezidentovi USA se na Hradě odehraje v úterý ve 12 hodin. Pavel a Clinton poté ve 13.45 vystoupí na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost s hlavními projevy. Už dopoledne budou u příležitosti čtvrtstoletí Česka v NATO mluvit premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) či ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Pavel za rok od nástupu do funkce uděloval vyznamenání zatím jednou. Loni 28. října ocenil 62 osobností. Řád bílého lva od něj obdrželi například bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Clinton byl prezidentem USA mezi roky 1993 a 2001. V minulosti navštívil Prahu několikrát. V lednu 1994 při setkání s Havlem oznámil, že rozšíření NATO není otázkou jestli, ale kdy. V říjnu 2001 se Clinton v Praze zúčastnil mezinárodní konference Forum 2000, v listopadu 2005 setkání Madridského klubu a v prosinci 2011 přijel na Havlův státní pohřeb.

V Praze je Clinton od sobotního večera, v neděli se zúčastnil neformální společenské akce v jazzovém klubu Reduta. Na akci dorazili i Pavel s manželkou, bývalá první dáma Dagmar Havlová a další čeští politici. Clinton si v Redutě připomněl návštěvu Česka z roku 1994.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme