Drahoš napodobil Horáčka a Zemana. Pro boj o Hrad nasbíral 78 321 podpisů

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš nasbíral dostatek podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Podporu mu na petiční archy vyslovilo 78 321 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zákonné minimum je 50 tisíc podpisů. Jiří Drahoš v sobotu řekl, že bude dál pokračovat v setkávání s občany i ve sběru podpisů.

„Ale samozřejmě to bude všechno ještě nutné, aby to zkontrolovalo ministerstvo vnitra a tak dále. Ale my máme pořád signály od spousty lidí, spousta lidí volá, píše nám, říkají nám, kde se mohou podepsat, je to jenom jakési číslo. Na jedné straně je fajn dosáhnout té hranice, na druhé straně budeme pokračovat,“ řekl Radiožurnálu Drahoš.

Prezident Zeman má dost podpisů pro obhajobu mandátu. Splněný limit hlásí i Horáček

Číst článek

Osobně jednotlivé podpisy nekontroluje. „Mám v týmu lidi, kteří jakýkoliv problematický podpis vyřadí. Chybí tam třeba datum narození, dokonce se někdo může zapomenout po vyplnění údajů podepsat," uvedl.

Drahoš se v sobotu ve Žlutých lázních sešel s užším okruhem svých příznivců a s dobrovolníky, kteří podpisy sbírali. Drahoš se chtěl s dobrovolníky ze všech regionů seznámit. „Ta akce je pro ně možnost poznat osobně mě, ale také lidi z mého týmu," řekl Drahoš.

Hosté dostali kromě propagačních předmětů námořnická trička, což mělo podle organizátorů symbolizovat, že jsou všichni na jedné lodi. Příznivcům Drahoš řekl, že pro postup do druhého kola volby očekává, že bude potřeba zhruba milion až 1,2 milionu hlasů.

Kubera má dost podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Zatím ale ještě počká

Číst článek

V kampani chce otevřít téma kreativního vzdělávání a inovací. „Od člověka, který celý život pracoval ve vědě a pedagogice, se to očekává," míní. Byl by rád, kdyby v předvolební debatě dominovala věcná témata, důležitá pro Česko. Procházím fází kontaktní kampaně, jezdím na venkov."

Jako první překonal hranici 50 tisíc podpisů podnikatel Michal Horáček. Dostatečnou podporu má i současný prezident Miloš Zeman.

Další kandidáti zatím dostatečný počet podpisů nemají. Lékař a aktivista Marek Hilšer tento týden řekl, že již sesbíral 15 000 podpisů. Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek má zatím 10 000 podpisů. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) účast ve volbách teprve zvažuje, k dispozici má dostatečnou podporu senátorů.

Kristina Lamperová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme