Po katastrofě v Asii zůstává nezvěstných několik Čechů

Katastrofa v oblasti jihovýchodní Asie se dotknula také stovek českých turistů. Oficiálně se zatím pohřešuje jeden český občan a jedna žena byla hospitalizována. Mnoho dalších ale odřízly vlny tsunami od světa a nelze s nimi navázat spojení. Některé cestovní kanceláře již zrušily nejbližší zájezd do postižených oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená ulice v thajském Pchúketu | Foto: ČTK

Na jihu Thajska je podle českého velvyslance Jiřího Šitlera asi 200 českých turistů, jeden z nich je mezi pohřešovanými a další utrpěl zranění a je v nemocnici. Podle jiných zdrojů to má být žena se zlomenou rukou.

Cestovní kanceláři Marco Polo nemá kontakty s dvěma klienty v jižním Thajsku, naopak už obnovila spojení s pěticí, která dnes byla nezvěstná na Maledivách. Podle majitele firmy Jana Papeže jsou v pořádku i klienti na nejhůře postižené Srí Lance.

Společnost Eso Travel obnovila spojení s osmi lidmi na Maledivách, mezi kterými je i zpěvák Karel Gott. "Panu Gottovi se podařilo vyčistit telefon, takže poslal SMS zprávu. Sice je ostrov odříznutý od telefonu a elektřiny, ale všichni jsou v pořádku," uvedl ředitel firmy Tomáš Cikán. S pěti osobami v jižním Thajsku však firma kontakt stále nemá.

Společnost Čedok má podle mluvčího Tomáše Brejchy své klienty například na thajském ostrově Pchúket v Indickém oceánu, kde jsou nyní desítky českých turistů. Podle něj jsou všichni v pořádku. Další klienty má firma u pobřeží Thajského zálivu, této oblasti se ovšem zemětřesení nedotklo.

Na Srí Lance Čedok momentálně žádní klienti Čedoku nejsou, protože skupina měla odletět dnes večer a jejich zájezd byl zrušen. Firma podle Brejchy svým klientům nabídne jako náhradu možnost vycestovat do jiné země.

V pořádku by měly být i desítky klientů společnosti Fischer, kteří jsou v současné době na Srí Lance. "U všech víme, kde jsou, starají se o ně naši delegáti. Některým na jihu Srí Lanky bylo poskytnuto nové ubytování," informovala mluvčí firmy Dita Stejskalová.

Letecký dopravce Travel Serice zrušil dnešní let na Maledivy a Srí Lanku. Naopak České aerolinie pondělní let do Colomba uskuteční. Na základě informací, že provoz na letišti v hlavním městě Colombu není uzavřen, plánují České aerolinie pondělní odlet pravidelné linky Praha - Dubaj - Colombo dle letového řádu," potvrdila mluvčí ČSA Jitka Novotná.

Žádné zprávy o obětech mezi českými turisty nemá české velvyslanectví v Indii, do jehož působnosti patří také Srí Lanka a Maledivy, ani české zastupitelské úřady v Indonésii a Malajsii.

Ani české ministerstvo zahraničí nemá informace o případných ztrátách na životech mezi českými turisty, kteří jsou v postižených zemích. Ministerstvo zřídilo krizový štáb, který odpovídá na dotazy občanů a shromažďuje údaje. K dispozici jsou telefonní čísla +420224182425, +420224182254, +420224182985 a +420224181111.

Podrobnosti o katastrofě v jihovýchodní Asii naleznete zde.

Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme