Po Labi se šíří do Německa olejová skvrna

Rozsáhlá olejová skvrna se dnes ráno objevila na Labi za obcí Povrly na Ústecku. Hasiči rozmístili norné stěny, která mají škodlivinu v řece zachytit. Povodí Labe podle mezinárodní smlouvy informovalo kolegy v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labe | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana je skvrna dlouhá několik kilometrů a má podobu olejového filmu. První odhady hovoří o úniku zhruba 500 litrů neznámých ropných látek.

U obce Povrly hasiči již nornou stěnu zlikvidovali. Na Labi ale zůstanou po celý víkend speciální textilie na jímání ropných látek. "Další norné stěny instalovali hasiči z Děčína na soutoku Labe a Suché Kamenice ve Hřensku," doplnil Marvan.

Povodí Labe zastavilo až do odvolání plavební provoz. Vodohospodáři snížili stav hladiny na 195 centimetrů pro doplnění zdrže Střekov. "Až budou norné stěny staženy, tak bude plavba obnovena. Předpokládáme, že skvrna by měla kolem šesté hodiny večer opustit republiku," uvedl Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe.

Podle Macha se zatím nepodařilo zjistit, odkud se oleje do Labe dostaly. Příčiny úniku šetří policie. "Hlídky přilehlých obvodů v blízkosti řeky intenzivně pátrají po místě úniku," potvrdila mluvčí ústeckých policistů Veronika Beranová.

O havárii jako první informovali Německo hasiči a poté Povodí Labe. Drážďany používají vodu z Labe po úpravách jako pitnou a saské ministerstvo životního prostředí už potvrdilo, že varování dostalo. Nyní zvážuje, zda zavede bezpečnostní opatření.

V první polovině ledna způsobil na Labi vážnou ekologickou havárii únik kyanidu z kolínských Lučebních závodů Draslovka. Jed otrávil živé organismy a 84 kilometrech řeky. Uhynulo deset tun ryb. Německo si tehdy stěžovalo na pozdní informaci o této havárii.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme