Po letech vyšli do ulic studenti. Kvůli Dobešovým reformám

Ani rozhodnutí ministra Dobeše nahradit školné jinými poplatky neodvrátilo studenty od dalších protestů proti reformě vysokých škol. Tisíce vysokoškoláků se chystají na zítřejší protestní pochod k Úřadu vlády. Podle organizátorů potvrdila účast v podstatě všechna univerzitní města. Týden neklidu dnes pokračuje „Nocí univerzit“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti s transparenty | Foto: Vlasta Gajdošíková

Protestní pochod proti reformě vysokých škol studenti naplánovali na zítřejší dopoledne, kdy bude jednat vláda. K Úřadu vlády mají vysokoškoláci dojít z náměstí Jana Palacha kolem poledne.

Studenti budou zhruba na hodinu blokovat dopravu v centru Prahy, půjdou kolem právnické fakulty a přes Jiráskův most. Kromě Prahy budou vysokoškoláci demonstrovat také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni.

Do probíhajícího Týdne neklidu se zapojilo i Brno. Studenti ze šesti tamních univerzit odpoledne uspořádali protestní průvod centrem města.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme v Ozvěnách dne diskutovali s Václavem Drozdem z iniciativy Brno za svobodné vysoké školy a náměstkem ministra školství Jiřím Nantlem

Pořadatelé z iniciativy Brno za svobodné vysoké školy očekávali účast asi 3000 lidí, nakonec jich přišlo dvakrát tolik. A to přesto, že po celou dobu vydatně pršelo. Několik škol totiž na dnešek vyhlásilo rektorské volno.

Studenti požadovali stažení reforem vysokých škol. Nesli transparenty, vyvolávali hesla a vyzývali Brňany, aby se k nim připojili. Průvod centrem Brna měl poklidný průběh, policie ale musela odklánět dopravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá Noc univerzit v Plzni, přiblížil po půl deváté večer reportér Lukáš Milota

Studentům na reformě nejvíc vadí - podle Václava Drozda z iniciativy Brno za svobodné vysoké školy - omezení autonomie univerzit. Dosavadní samosprávy by měly být nahrazeny Radami vysokých škol, které ze třetiny mají být voleny politicky.

To, že ministr Dobeš včera ustoupil od školného, Drozd označil za další z taktických manévrů, kterými ministr oslabuje sílu protestů.

Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla návrh reformy „nejméně z poloviny“ obsahuje věci, o které samy vysoké školy dlouhodobě usilovaly.

Na Slovensku se o zavedení školného zatím neuvažuje

Číst článek

„Ale je potřeba doplnit, že školné (ministr) nahradil zápisným, a doposud neznáme konečnou podobu sociální podpory studentům a tak dále. Navíc, ty hlavní body reformy stále zůstávají,“ uvedl Václav Drozd v Ozvěnách dne.

„Pak je tam samozřejmě druhá polovina; nepochybně o všem lze diskutovat, taky se to děje. Jak premiér, tak ministr deklarovali, že se povedou další jednání. Cílem je nalézt maximální možnou shodu s vysokými školami, protože charakter vysokoškolského zákona je takový, že ho nakonec budou provádět vysoké školy,“ poznamenal náměstek Nantl.

Noc univerzit

Většina českých vysokých škol se večer otevřela veřejnosti. „Nocí univerzit“ chtějí studenti bojovat proti chystaným reformám. Na programu jsou průvody, přednášky a promítání, při kterých chtějí studenti ukázat význam vysokých škol pro společnost.

V Olomouci, Hradci Králové a Plzni budou studenti na univerzitě i nocovat, další města jako Opava, Liberec nebo Ústí nad Labem chystají ve škole přednášky nebo koncerty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka studentských protestů v Ostravě Alena Hegerová byla hostem Stalo se dnes

V Plzni je dějištěm Noci univerzit filozofická fakulta. Všechno začalo v 17 hodin zasedáním akademické obce, kdy řečníci shrnuli hlavní výhrady k reformě. Studenty podpořili i někteří vrcholní představitelé Západočeské univerzity.

Vedle děkana filozofické fakulty Pavla Vařeky, který má nad celou akcí záštitu, přišla mezi studenty i rektorka Ilona Mauritzová, což bylo pro mnohé veliké překvapení. Zhruba třicet studentů si s sebou přineslo spacák a na fakultě hodlají přenocovat.

V Hradci Králové bude dnes na univerzitě bdít zhruba 130 studentů. Chystají si transparenty a další věci pro protestní pochod, který zítra projde centrem východočeské metropole. Dnešní akce začala už odpoledne oficiálním rektorským volnem. Vysokoškoláci tak měli místo vyučování různé happeningy a debaty, jako třeba s někdejším ministrem školství Ondřejem Liškou.

Asi tři stovky studentů se účastní protestní akce na ostravské univerzitě, řekla ve Stalo se dnes jejich koordinátorka Alena Hegerová. „Bude zde promítáno několik filmů o tématice školství, dále zde budou výtvarné činnosti a samozřejmě se bude diskutovat, diskutovat a diskutovat,“ přiblížila náplň příštích hodin.

Klaus zrušil přednášku na Masarykově univerzitě

Akce studentů proti reformám kritizoval prezident Václav Klaus. Kvůli nim zrušil i plánovanou návštěvu Brna, kde měl zítra přednášet na Masarykově univerzitě a slavnostně otevřít Tugendhatovu vilu. Organizátoři studentského Týdne neklidu podle něj bojují za své parciální zájmy.

Tématu reformy vysokých škol se věnovala nejnovější debata Speciálu Martina Veselovského. Záznam najdete zde.

Vlasta Gajdošíková, mta, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme