Po londýnském požárů zvoní telefony i českým hasičům. Lidé se obávají zateplení paneláků

Lidé v panelácích v Česku se bojí hořlavých fasád. Po požáru výškové budovy v Londýně volají hasičům a ptají se jak zateplení prověřit. Hasiči, projektanti a odborné firmy upozorňují, že klíčové je, jak kvalitně stavební firmy zateplení domu provedly.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Londýně hoří obytný dům.

V Londýně hoří obytný dům. | Zdroj: Reuters

Na případnou kontrolu se musí zateplení vyříznout, aby se zjistilo, jak je vlastně provedené. V České republice by se zateplení mělo lepit rovnou na fasádu. Bez odvětrávací vrstvy pak nehrozí, že by se požár šířil tak rychle jako v Londýně.

Požár věžáku v Londýně. 30 mrtvých a 65 pohřešovaných

Číst článek

Nejlepším materiálem jsou minerální vaty, které jsou nehořlavé. Ty jsou u nás povinné u budov vyšších než sedm pater, právě proto, že výš se hasiči s technikou zvenčí nedostanou.

Ale i u nižších budov, kde je možné použít polystyrén, pokud obsahuje zpomalovače hoření, musí být pásy minerální vaty, aby se zabránilo šíření požárů.

Hasiči, projektanti a odborné firmy upozorňují, že klíčové je, jak kvalitně stavební firmy zateplení domu provedly. Nevyplatí se šetřit na odborné firmě a zadat zakázku "načerno".

Požár v budově Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kengsington začal 14. června. Jeho důvod pořád není známý, má se ale za to, že za rychlé šíření plamenů mohla fasáda budovy z hořlavého materiálu. V domě žilo několik stovek obyvatel a při požáru zemřelo nejméně 58 z nich.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme