Po měsících mlčení přišla zpráva o Češích unesených v Libanonu, tvrdí Neovlivní.cz

V souvislosti se zmizením pětice Čechů loni v červenci v Libanonu se podle serveru Neovlivní.cz poprvé ozvali jejich údajní únosci. Osud Čechů spojili s vydáním trojice cizinců viněných ze spolupráce s teroristy z Česka do Spojených států. Do Prahy dorazil e-mail, ve kterém se píše: Nevydávejte do USA ‚naše chlapce‘ a ‚vaši chlapci‘ budou volní, napsal server. Autentičnost dopisu teď podle serveru zkoumají bezpečnostní složky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto)

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

"Je nám známo, že váš soudce rozhodl o vydání našich chlapců do Ameriky. To je pro vaše chlapce velmi špatné," stojí v úvodu anglicky psaného e-mailu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

České ministerstvo zahraničních věcí se ke zprávě odmítlo vyjádřit. „Žádné mediální spekulace komentovat nebudeme,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí Michaela Lagronová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Server Neovlivní.cz údajně získal email od únosců Čechů, kteří zmizeli loni v červenci v Libanonu. Více od autorky článku Sabiny Slonkové

„K žádným detailům se skutečně vyjádřit nemohu, protože by se spustila lavina dalších dotazů a to by nebylo dobře jak z důvodu vyšetřování, tak celé řady dalších opatření, jako například bezpečnostních,“ upřesnil z Egypta ministr Zaorálek.

Pražský městský soud povolil vydání údajných spolupracovníků teroristů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA loni v září, muži si obratem podali stížnosti. Vrchní soud je ale na konci listopadu zamítl. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým ve Spojených státech hrozí až doživotí, ještě musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Fajádův advokát e-mail nedostal

Podle serveru anonymní e-mail přišel pár dní po rozsudku na několik adres v České republice. Dostali jej vybraní advokáti, kteří se pohybují kolem Fajádova případu, a také několik známých unesené pětice.

„Na svém tabletu žádný takový e-mail tohoto znění nemám,“ řekl Českému rozhlasu advokát Alího Fajáda Vladimír Řečica.

„E-maily byly doručené advokátům, kteří se točí kolem případu Alího Fajáda a několika lidem, kteří stáli na počátku cesty do Libanonu, protože ta se chystala relativně dlouhou dobu. Jsou to lidé, kteří znají minimálně několik z té pětice unesených Čechů a byli s nimi v kontaktu předtím, než odjeli na cestu,“ upřesňuje autorka článku Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz.

E-mail má 12 vět a končí varováním před případnou záchrannou operací, kterou by se české bezpečnostní síly mohly pokusit krajany osvobodit. "Jsme silní a víme všechno," napsali autoři dopisu.

To, jestli e-mail psali skutečně únosci, teď řeší tajné služby. „V tom e-mailu je několik informací, které ukazují na to, že ten, kdo e-mail psal, má přesné informace o unesené pětici. Mimo jiné tam jsou zmiňované zdravotní potíže dvou z pěti unesených Čechů. A jak jsem měla možnost mluvit s přáteli unesených, tak ta diagnóza velmi přesně sedí," říká Slonková.

Pro autentičnost e-mailu mluví i fakt, že souvislost s případem Alího Fajáda vyšetřují bezpečnostní složky jako hlavní verzi únosu.

Také podle libanonské agentury NNA souvisí únos Čechů s Fajádovým zadržením. Neznámí ozbrojenci ho prý spáchali ve snaze zorganizovat výměnu právě za Fajáda. Objevily se informace, že taxikář, v jehož voze končí stopy unesené pětice, je Fajádovým bratrem.

„Můj dojem je, že se tu někdo snaží vytvářet tlak na to, aby Alí Fajád nebyl vydaný. A to, zda to jsou skutečně únosci, kteří českou pětici drží v zajetí, nebo je to někdo jiný, kdo se uměle snaží únos spojit s Alí Fajádem, je otázka na tajné služby, aby zjistily, jak se věc má,“ dodává Slonková.

USA tvrdí, že Libanonec s ukrajinským pasem Fajád a Jaber s Marabím z Pobřeží slonoviny chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Vzájemné schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

ČTK, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme