Česko 1:3 USA

Po mrazech a sněžení přichází oteplení, ve středu může být až 12 stupňů

Výrazné oteplení a to až na 12 stupňů Celsia očekávají meteorologové v příštích dnech. Koncem týdne by se ale mělo znovu ochladit, i když tak silné mrazy, jaké u nás panovaly v závěru minulého týdne, by se vrátit neměly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náledí, ledovka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Citelně tepleji oproti předchozím dnům je už dnes odpoledne, potvrdil Radiožurnálu František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

„V Čechách teploty dosahují nuly až plus 3 stupňů Celsia a to oteplování bude pokračovat i v dalších dnech. Nejteplejší očekáváme středu a čtvrtek, kdy teploty dosáhnou 5 až 9 stupňů a v Čechách ve středu můžou dosáhnout až 12 stupňů Celsia.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, co pro nás chystá počasí v následujících dnech, jsme se ptali Františka Šopka z Českého hydrometeorologického ústavu

„Jinak budou přes naše území přecházet od západu frontální systémy, které zejména ve středu a ve čtvrtek přinesou jednak zesílení teplého větru a také déšť, který povede k vzestupu hladin vodních toků,“ uvedl Šopko.

Předpověď meteorologů nepotěší provozovatele zimních areálů, protože oteplení a déšť zasáhnou i hory.

Obleva nebude mít dlouhého trvání, už od pátku se zvolna začne znovu ochlazovat. „V sobotu očekáváme denní teploty 1 až 6 stupňů a v neděli 0 až 4 stupně."

„V příštím týdnu ty denní teploty kolem nuly nebo slabě pod nulou a noční teploty převážně slabě pod nulou. Ale přechodně můžou, a vypadá to teď, že by to asi bylo pondělí, klesnout až k minus 8 stupňům Celsia,“ informoval František Šopko.

S jarními prázdninami začne na horách vrchol sezony. Ubytování lze ještě sehnat

Číst článek

Z pohledu meteorologů není současný vývoj počasí, tedy velké teplotní výkyvy v rozmezí několika málo dní, příliš výjimečný.

„Je pravda, že takové epizody občas v zimě nastávají, i spojené s táním sněhu, ke kterému bude také docházet. Takže dá se říct, že to není úplně výjimečné. Ale že by takové rychlé oteplení zase nastávalo třikrát čtyřikrát za zimu, to ne,“ podotkl meteorolog.

V minulých dnech téměř celé Česko dusil smogový příkrov, dnes už se ale lidem na většině míst dýchá lépe. A to by mělo vydržet i v následujících dnech.

„Už teď máme situaci poměrně příznivou, ještě platí smogová situace pro Ústecký kraj, kde koncentrace škodlivin jsou zvýšené, stejně tak aktuálně jsou zvýšené na Brněnsku a v Brně.“

„Ale jinak většina naší republiky už má poměrně čistý vzduch. A i v těch příštích dnech budou rozptylové podmínky díky větru postupně většinou dobré,“ dodal František Šopko.

Ladislav Dvořák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme