Po návratu z Mexika je jeden turista na Bulovce, šest v karanténě

Na pražském letišti Ruzyně přistálo dopoledne první přímé letadlo z Mexika od vypuknutí epidemie takzvané prasečí chřipky. Do Česka se charterovým spojem vrátilo na 200 turistů, kvůli obavám z možné nákazy museli ihned projít lékařskou kontrolou. Jednoho člověka se zvýšenou teplotou převezla sanitka do nemocnice, dalších šest cestujících zůstane v domácí karanténě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření proti prasečí chřipce | Zdroj: ČTK

Letadlo s českými a slovenskými turisty přistálo na Ruzyni krátce před desátou hodinou. Už na letišti v Cancúnu na poloostrově Yucatán jim změřili teplotu a stewardi je na palubě letadla poučili o příznacích chřipky. Museli také vyplnit dotazník, kde popsali svůj zdravotní stav.

Po přistání v Praze pak pasažéři přímo na letištní ploše procházeli bílým stanem, kde na ně čekali hygienici ve světle modrých pláštích a s rouškami na ústech. Lidé bez příznaků pokračovali autobusem na běžné odbavení. Do dalšího, tentokrát zeleného stanu odkláněli lékaři cestující se zvýšenou teplotou.

U jednoho muže kontrola prokázala teplotu vyšší než 38 stupňů Celsia. "Byl odeslán na infekční kliniku Bulovka, kde bude dál vyšetřený. Šesti cestujícím, kteří měli zvýšenou teplotu, ale neměli žádné výrazné potíže, byl odebrán výtěr z krku a z nosu a jsou v domácí karanténě," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. Města Prahy Zdeňka Jágrová.

Z šesti lidí s nařízenou karanténou jsou tři Slováci. Infekční sanitka je odvezla domů, kde si je převzali do péče slovenští lékaři. Rozbory odebraných vzorků by podle Jágrové měly být hotové v úterý odpoledne. Pokud testy potvrdí nový druh chřipky u člověka, který měl zvýšenou teplotu, půjdou do karantény i všechny osoby, které s ním přišly do bližšího kontaktu, tedy spolucestující z nejbližších sedadel v letadle.

Jeden z turistů Radiožurnálu řekl, že opatření u nás jsou mnohem přísnější než v Mexiku. V turistické oblasti na východě země se totiž nemoc vůbec neobjevila. Cestovní kancelář Exim Tours už v Mexiku turistům navrhovala, že se mohou vrátit domů dřív, většina to ale odmítla. "Ve svém okolí se s žádnými příznaky mexické chřipky nesetkali. Také v Cancúnu a v oblasti celé nebyla tato chřipka diagnostikována," uvedl zástupce Exim Tours Jan Koláčný.

V Česku dál není žádný potvrzený případ nákazy virem H1N1. Lékařské vyšetření kvůli podezření z infekce vyhledalo už 51 lidí, u 37 případů se ještě čeká na definitivní výsledky laboratorních testů. Pět lidí je hospitalizovaných.

Podle dosavadních informací byl zatím výskyt nové chřipky zjištěný u více než sedmi set lidí v devatenácti zemích tří kontinentů. Ve Spojených státech amerických evidují 160 potvrzených případů prasečí chřipky. Všechny potvrzené případy onemocnění s jedinou výjimkou mají lehký průběh. Odborníci se současně snaží mírnit obavy americké veřejnosti. Jak řekla Českému rozhlasu mluvčí amerického Centra pro kontrolu nemocí, na komplikace spojené s běžnou sezóní chřipkou totiž zemře ve USA každý rok na třicetšest tisíc lidí.

Novou chřipku sledujeme od začátku:
Česku se zatím vyhýbá nová chřipková nákaza
Nový virus chřipky dorazil do Asie, Čína ruší lety do Mexika
Německo hlásí první případ přenosu prasečí chřipky z člověka na člověka
Izrael prověřuje na prasečí chřipku křesťanské poutníky z Mexika
Evropa je podle expertů na hrozbu nového typu chřipky připravena
Prasečí chřipka proniká do dalších zemí, Česku se zatím nákaza vyhýbá
První případ prasečí chřipky má zřejmě i Německo
WHO zvýšila varování před novou chřipkou na druhý nejvyšší stupeň
V Česku prasečí chřipka zatím není, potvrdily testy
Nový typ chřipky zabil v Mexiku už 150 lidí, dorazil i do Evropy
Virus prasečí chřipky má v Mexiku 81 obětí, v EU zatím nákaza není
USA hlásí další případy prasečí chřipky

Martin Hromádka, Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme