Po nedokončené D8 se projeli cyklisti. Pro auta se otevře 17. prosince, slíbil Ťok

Poslední nedokončený úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi dnes Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo veřejnosti. Lidé tak měli možnost navštívit tento úsek ještě dříve, než se stavba v prosinci oficiálně otevře pro motoristy. Ministr Dan Ťok za hnutí ANO dnes slíbil, že to bude od 17. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než vjedou auta na úsek D8 přes České středohoří, mohli si lidé tuto část projít či projet na kolech i bruslích při Dni otevřených dveří | Zdroj: ČTK

Podle ministra Dana Ťoka jdou práce podle plánu. V půlce prosince se tak podle něj nedodělaný úsek otevře, pak budou ještě za plného provozu pokračovat dokončovací a testovací práce.

Na dnešní Den otevřených dveří se přijely podívat stovky lidí. Ředitelství silnic a dálnic otevřelo asi tříkilometrový úsek. Lidé se tak mohli projet na bruslích nebo kolech.

Termín dokončení D8 se několikrát posouval. Stavbu přerušil sesuv půdy v roce 2013 v okolí kamenolomu Dobkovičky. Podle ministerstva dopravy i analýzy Akademie věd byly jeho příčinami nadměrné srážky v kombinaci s přetížením kamenolomu a jeho nedostatečným odvodněním.

Než vjedou auta na úsek D8 přes České středohoří, mohli si lidé tuto část projít či projet na kolech i bruslích při Dni otevřených dveří | Foto: ČTK

Experti nevylučují do budoucna další sesuvy. Ředitelství silnic a dálnic proto provádí nové průzkumy území a buduje hloubková odvodnění. To by mělo stačit k tomu, aby byla dálnice D8 proti sesuvům dostatečně ochráněna a mohla být v prosinci opravdu otevřená pro motoristy.

Dálnice v úseku Bílinka – Řehlovice bude 12 km dlouhá a povede přes Opárenské údolí kolem obcí Chotiměř a Dobkovičky do úbočí podél Labe nad Litochovicemi a Prackovicemi, dále pokračuje do obce Radejčín, kde se již svažuje k Řehlovicím. Tam se stavba napojuje na již vybudovanou a provozovanou stavbu Řehlovice – Trmice.

Nezprovozněný úsek D8 přes České středohoří | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme