Po padesátce jsou lidé na pracovním trhu diskriminováni, ukázal průzkum

Jsou lidé po padesátce na českém pracovním trhu diskriminováni? Podle obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+ rozhodně ano. Vyplývá to z průzkumu SC&C, který si společnost nechala zpracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle projektové manažerky Alternativy 50+ Nikoly Šimandlové se organizace nejčastěji setkává s tím, že o lidech starších 50 let existují předsudky a stereotypy.

„Jsou vyřazování z náborů, nedostanou se už ani k pohovoru. Tudíž mají menší šanci v uplatnění se na trhu práce,“ vysvětluje Šimandlová.

Starší lidé podle představy některých zaměstnavatelů neovládají například moderní technologie. Je to jeden z velkých mýtů, říká projektová manažerka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po padesátce jsou lidé na pracovním trhu diskriminováni, ukázal průzkum. Výsledky přiblížila Nikola Šimandlová z organizace Alternativa 50+.

„Člověk pracující celý život manuálně asi s počítačem nepracoval. V dnešní generaci 50letých lidí jich je ale mnoho, kteří dvacet let počítače využívají. Je nutné posuzovat každého člověka zvlášť,“ upozorňuj Šimandlová.

Podle výzkumu záleží spíše na věku. Muži i ženy shodně odpovídali, že ten je pro ně největší překážkou při získání zaměstnání.

„Ženy ale svoji pozici na trhu práce vnímaly ještě hůře než muži. Objevila se u nich kombinace hendikepu věku a pohlaví,“ dodává projektová manažerka Šimandlová.

Organizace Alternativa 50+ funguje od roku 2008. Snaží se rozvíjet rovné příležitosti v české a evropské společnosti, především v postavení žen a mužů a různých věkových skupin. Poskytuje také poradenskou a další navazující pomoc obětem diskriminace.

Jana Vondráčková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme