Po povodni je potřeba pořád něco dělat, radí vytopení lidé

Bleskové povodně - poprvé se tento termín objevil loni v červnu, kdy velká voda v krátké době postihla řadu obcí na Novojičínsku. Symbolem přírodní katastrofy se stal Jeseník nad Odrou, kde umírali lidé. Co lidé z této obce radí obyvatelům severních Čech, kteří se záplavami bojují nyní?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Ústeckém kraji | Foto: Ústecký kraj, Tomáš Kopecký

Jdu centrem obce a stopy po loňských bleskových povodních jsou stále vidět. Domy nemají omítku, mnoho z nich ještě není opraveno. Lidé tady velmi soucítí s obyvateli severních Čech. Obecní rozhlas zrovna vyhlašuje dobročinnou sbírku.

„Cítím s nimi. Je to opravdu hrůza,“ říká Vlaďka Janečková. Zůstala žít v domku, který velká voda zatopila. „Byly tu tři metry vody, takže celé první patro bylo pod vodou,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po povodni je potřeba pořád něco dělat, radí vytopení lidé

Postupně své obydlí s rodinou opravuje. Lidem ze severních Čech radí: Při vyklízení domu vyhoďte vše, co je nasáklé vodou, zachránit to stejně nepůjde. „Určitě začít vyklízet. Vše, co bylo ve vodě, vyhodit,“ dodává.

Odsud jdu k manželům Cábovým. Starší pár také zůstal žít v domě, kterým se prohnala velká voda. Zdi jsou i po více než roce stále vlhké. Když viděli záběry ze severních Čech, neubránili se dojetí. „Chudáci lidi. Paní, která v televizi říkala, že nestačila vůbec nic. To je jako my. Přišli jsme ze dvora, zavřeli jsme dveře a měli jsme tolik vody,“ ukazovala paní Cábová.

Neupadnout do depresí. To je nyní to hlavní, vzkazují. „Pořád je potřeba něco dělat, protože kdybychom si na chvíli sedli, tak bychom jenom brečeli a přemýšleli, co s námi bude,“ dodává paní Cábová. S místostarostou, který je navštívil, hned řeší, jak lidem ze severních Čech pomoc.

Dobrou čtvrthodinku chůze odsud žije na kopci Marcela Fusková. Záplavami zničené obydlí opustila a nastěhovala se do takzvaného povodňového domku. A pořád se tu ještě pracuje. „Je mi jich líto, protože vím, že teď přijde doba dlouhé, ale dlouhé deprese,“ říká.

Těm, kteří se ocitnou ve stejné situaci, vzkazuje: Zvyknout si na nový domov, trvá dlouho. „Člověk se musí vyrovnat s tím, že něco budoval nebo někde bydlel a měl plány, jak si to udělá a jaké to bude. Teď se musí přestěhovat někam jinam, kde je to sice zařízené, ale člověk si musí zvyknout. Musí se s tím však vyrovnat, že to tam je lepší a bezpečnější,“ radí.

Obyvatele severních Čech chce tato rázná žena připravit ještě na něco: Velká voda vám ukáže lidskou dobrotu, ale i závist. „Člověk objeví spoustu lidí, kteří mu pomůžou. I takoví lidé, od kterých bych to nikdy nečekala. Ale zase se objeví spousta lidí, kteří jsou… od kterých bych to také nečekala. Jsou zase na tom opačném konci,“ dodává.

<iframe width="680" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=s_q&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=jesen%C3%ADk+nad+Odrou&amp;sll=49.930008,15.369873&amp;sspn=4.144653,8.448486&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Jesen%C3%ADk+nad+Odrou&amp;ll=49.61071,17.704468&amp;spn=0.622904,1.867676&amp;z=9&amp;iwloc=A&amp;output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=embed&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=jesen%C3%ADk+nad+Odrou&amp;sll=49.930008,15.369873&amp;sspn=4.144653,8.448486&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Jesen%C3%ADk+nad+Odrou&amp;ll=49.61071,17.704468&amp;spn=0.622904,1.867676&amp;z=9&amp;iwloc=A" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: poloha Jeseníku nad Odrou</a></small>

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme